Trwa ładowanie...

Objawy astmy oskrzelowej u dzieci

Astma oskrzelowa (dychawica oskrzelowa) powoduje trudności w oddychaniu. Jest wywoływana zapalną chorobą dróg oddechowych oraz ich zwężeniem. Z kolei za astmę na tle alergicznym są odpowiedzialne alergeny. Inny jej rodzaj (tzw. astma nieswoista) może być efektem dymu papierosowego, wysiłku fizycznego (nawet niezbyt intensywnego) czy infekcją.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Astma oskrzelowa u dzieci może mieć podłoże genetyczne. Warto przy tym zauważyć, że skłonności do jej wystąpienia są dziedziczone. Jeżeli rodzice dziecka cierpią na astmę lub są alergikami, ich potomek jest w większym stopniu narażony na wystąpienie tej choroby.

Astmy oskrzelowej nie da się wyleczyć całkowicie. Można zwalczać jej objawy. Jedynie w niektórych przypadkach dzieci wyrastają z niej w okresie dojrzewania. Dzieci chore na astmę powinny przebywać pod stałą kontrolą lekarza specjalisty, alergologa lub pulmonologa. Leki przeciwko objawom astmy działają rozkurczająco na oskrzela oraz pomagają w nagłych napadach duszności.

1. Jakie są objawy astmy oskrzelowej u dzieci?

  • Sapka – powstają trudności w oddychaniu, dziecko łapczywie chwyta powietrze.
  • Katar i łzawienie oczu.
  • Atopowe zapalenie skóry – jeśli wykryje się je u dzieci, które nie mają jeszcze roku, może to oznaczać początek tzw. marszu alergicznego. Jest to przechodzenie od uczulenia na jeden alergen do innych uczuleń, które mogą skończyć się astmą.
  • Zapalenie oskrzeli – dziecko zapada nie nie trzy, cztery razy w roku. Przyczyną może okazać się alergia, która często jest podłożem dla astmy oskrzelowej.
  • Szybkie męczenie – jeśli po niewielkim wysiłku twoje dziecko odczuwa spore zmęczenie, ma trudności z oddychaniem, warto zrobić mu badania spirometryczne. Pomoże to określić szczytowy przepływ wydechowy, tzn. czy jego płuca są zaopatrywane w wystarczającą ilość powietrza.
  • Napad duszności – trudności z mówieniem, zasinienie palców rąk i skóry wokół ust, zaburzenie tętna, szybko unosząca się klatka piersiowa, łapczywe chwytanie powietrza.

    Kiedy zobaczysz te objawy u dziecka, szybko podaj mu leki. Atak duszności może wywołać uczucie paniki. Wówczas należy przede wszystkim spróbować uspokoić malucha. Po takim ataku trzeba jednak jak najszybciej udać się do lekarza w celu pełnego zdiagnozowania choroby.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.