Joga łagodzi stres i przynosi korzyści zdrowotne

W 2010 roku naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Maryland stwierdzili, że joga może być równie skuteczna lub nawet skuteczniejsza niż inne ćwiczenia, jeśli chodzi o poprawę stanu zdrowia. Co rzeczywiście dzieje się w organizmie i mózgu w czasie uprawiania jogi?

Praktyka mogła powstać ponad 5000 lat temu, ale niektórzy badacze uważają, że joga może liczyć sobie do 10000 lat.

Fizyczne korzyści z uprawiania jogi

W badaniu, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin w La Crosse, okazało się, że osiem tygodni ćwiczenia jogi może poprawić elastyczność mięśni od 13 do 35 procent.

"Widzieliśmy bardzo duże zmiany w elastyczności całego ciała, obręczy barkowej, skręcanie, zginanie, odruch grzbietowy - wszystkie te działania uległy znacznemu usprawnieniu" - powiedział dr John Porcari.

Dr Paula R. Pullen, asystent naukowa na Uniwersytecie Medycznym Morehouse, stwierdziła, że joga zmniejsza też zagrożenie zakażeniem.

Joga zmusza ciało do naturalnego ruchu: w ten sposób możesz upewnić się, czy organizm wciąż działa poprawnie.

Dodatkowo, podczas uprawiania jogi jesteś zmuszony  "podnosić" własny ciężar ciała. Oznacza to, że musisz posiadać więcej umiejętności, czasu i determinacji, aby zrobić to dobrze. Ten wysiłek pomaga obniżać wagę.

8 sposobów na rozładowanie stresu

Bo-Tau to technika, która pomaga rozładować stres za pomocą oddechu. ”Gdy odczuwamy niepokój, oddychamy szybciej, przez co stężenie dwutlenku węgla we...

"Jeśli jesteś oddany swojemu ciału, możesz wypróbować pozycje, które ostatecznie mają wspierać siłę mięśni” - mówi instruktor jogi, Rodney Yee.

Jak joga działa na psychikę?

Raport opublikowanym w czasopiśmie „Journal of Psychofizjology” wykazał, że kobiety, które praktykowały jogę, miał niższy poziom stresu w porównaniu z kobietami, które nie ćwiczyły.

Osoby w grupie osób ćwiczących jogę nie tylko dostrzegły zmianę poziomu stresu,  ale również zaczęły odczuwać pozytywne emocje oraz miały lepszy nastrój.

Jak to działa w mózgu?

Joga zwiększa poziom substancji chemicznych w mózgu, takich jak GABA, serotonina, dopamina - są one odpowiedzialne za to, czy ​​czujesz się dobrze. Można to osiągnąć poprzez głęboki oddech, poprawiając przepływ krwi do mózgu i jednocześnie koncentrując swoją uwagę przez dłuższy czas.

Praktykowanie jogi jest również związane z otwarciem umysłu, co pozwala uczyć się nowych rzeczy.

"Pogrubia warstwy kory mózgowej, części mózgu związanej z wyższymi uczuciami, a także zwiększa neuroplastyczność, który pomaga nam uczyć się nowych rzeczy i zmienić sposób, w jaki wykonujemy różne czynności" - mówi dr Loren Fishman, lekarz z Nowego Yorku, którzy jest również instruktorem jogi.

Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...