Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Karmienie piersią a choroba

Avatar placeholder
04.07.2020 22:50
Karmienie piersią a choroba
Karmienie piersią a choroba (Shutterstock)

Karmienie piersią jest dla kobiety bardzo ważne. Wtedy nawiązuje się więź między dzieckiem a matką. Ale co zrobić, kiedy karmiąca mama choruje? Karmić dziecko piersią czy dokarmiać je mlekiem sztucznym? Wiele kobiet karmiących zadaje sobie to pytanie w czasie przeziębienia czy grypy.

1. Leki a karmienie piersią

W czasie karmienia piersią kobieta może przyjmować niektóre leki, a niektórych nie wolno zażywać pod żadnym pozorem. Kiedy pojawi się przeziębienie lub grypa, lepiej skorzystać z domowych sposobów, a dopiero później – jeżeli one nie pomogą – sięgnąć po leki.

Jeżeli przyjmowanie leków jest konieczne, pamiętaj o kilku zasadach:

  • Leki najlepiej zażywać zaraz po karmieniu lub chwilę przed,
  • Na początku choroby spróbuj leczyć się domowymi sposobami lub lekami przeznaczonymi dla dzieci – jeżeli one nie pomogą, idź do lekarza,
  • Przed zażyciem jakiegokolwiek leku, koniecznie przeczytaj ulotkę – lek może mieć negatywny wpływ na dziecko lub laktację,
  • Preparaty witaminowe stosuj jedynie po konsultacji z lekarzem.

2. Leczenie przeziębienia w trakcie laktacji

Zobacz film: "Odbijanie powietrza po karmieniu piersi"
  • Katar

Jeżeli złapie cię katar, możesz pozbyć się go, nie zażywając leków. Pamiętaj o piciu dużej ilości wody i oczyszczaniu nosa. Aby złagodzić uciążliwy katar, zaparz sobie napar z majeranku i sody – łyżeczkę majeranku i sody gotujemy przez 15 minut w 1,5 litrze wody. Następnie wdychaj parę przez 5-10 minut. Na katar również doskonałym lekiem są cebula i czosnek, dlatego warto, żeby dieta kobiety karmiącej uwzględniała je w codziennym jadłospisie. Należy jednak obserwować maluszka, gdyż produkty te zmieniają smak mleka matki, co może nie spodobać się naszemu dziecku.

Jakie laki na katar są bezpieczne w czasie laktacji? Jeżeli katar nie przechodzi po domowych sposobach, możesz użyć soli fizjologicznej lub roztworu wody morskiej. Na wodnisty katar zaleca się użycie kropli do nosa obkurczających naczynia krwionośne śluzówki. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ich ilością, ponieważ mogą wpłynąć negatywnie na laktację. W czasie karmienia piersią nie zaleca się przyjmowania tabletek na katar.

  • Kaszel

Kaszel jest uciążliwą dolegliwością; aby się go pozbyć, musisz pić dużo – najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Na kaszel również dobre są herbatki ziołowe, napar z prawoślazu oraz syrop z cebuli. Jak przygotować syrop z cebuli? Bardzo prosto. Na początek kroimy cebulę w plastry i zasypujemy cukrem lub miodem. Odstawiamy następnie cebulę w chłodne miejsce i czekamy, aż pojawi się sok. Sok pijemy 2-3 razy dziennie.

  • Ból gardła

Na ból gardła najlepszy jest napar z szałwii lub woda z solą – płucz nimi gardło 3 razy dziennie. Dobrym sposobem na ból gardła jest również owinięcie szyi ręcznikiem lub szalikiem. W tym czasie unikaj produktów o kwaśnym smaku – mogą jeszcze bardziej podrażnić gardło. Jeżeli gardło nie przestaje boleć, a dodatkowo pojawia się gorączka, musisz koniecznie odwiedzić lekarza, który przepisze ci odpowiednie leki.

  • Gorączka

Jeżeli masz lekką gorączkę, pomoże ci napar z lipy lub herbata z sokiem malinowym. Również zimne okłady na czoło są doskonałym sposobem na zbicie temperatury. Leki, które można stosować w czasie laktacji, to ziołowe preparaty na gorączkę. W ostateczności możesz zażyć preparaty zawierające paracetamol – jednak pamiętaj, aby nie przesadzać z ich ilością.

Przeziębienie nie oznacza wcale, że musisz zrezygnować z karmienia piersią. Domowe sposoby na przeziębienie i rozsądek przy przyjmowaniu leków na pewno sprawią, że szybko wyzdrowiejesz, a twoje dziecko nadal będzie najedzone i zadowolone.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze