Popijanie witamin filiżanką porannej kawy to zły pomysł
Chociaż jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak duży wpływ na zdrowie ma zdrowy styl życia, nie oznacza to, że wszyscy stosujemy racjonalną dietę i zażywamy odpowiedniej dawki ruchu. Wiele osób postanawia uzupełniać niedobory witaminowe suplementami.
Połykanie witamin o poranku stało się codziennym śniadaniowym rytuałem w wielu domach. Jednak okazuje się, że w wielu przypadkach ten zwyczaj to zwykła strata czasu. Naukowcy twierdzą bowiem, że popijanie suplementów witaminowych herbatą lub kawą może pozbawić je dobroczynnego wpływu na organizm.
W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Wschodniej Anglii stwierdzono, że gorące napoje mogą znacznie ograniczyć działanie tabletek, a nawet zabić przyjazne bakterie w probiotycznych produktach, takich jak jogurty.
Tymczasem około 48 proc. dorosłych Polaków przyjmuje codziennie suplementy witaminowe, a wielu z nich robi to właśnie w trakcie posiłków. Zdaniem badaczy najlepiej poczekać co najmniej godzinę po spożyciu witamin z gorącym jedzeniem lub piciem.
Dlaczego specjaliści nie zalecają przyjmowania probiotyków, witamin i suplementów mineralnych z herbatą lub kawą? Zawierają one związki, które wiążą żelazo i inne składniki mineralne, zmniejszając ich przyswajalność.
"Kawa może zmniejszyć absorpcję żelaza nawet o 80 proc., jeśli wypijemy ją w ciągu godziny po połknięciu suplementu. Bardzo gorące napoje mogą również inaktywować niektóre witaminy i zabijać żywe bakterie probiotyczne" - wyjaśniają eksperci.
Aby zachować korzystne bakterie w ustroju, Glenn Gibson, profesor mikrobiologii żywności na Uniwersytecie Reading, zaleca popijanie suplementów diety wodą lub mlekiem. Najlepiej zażywać je podczas śniadania, ponieważ rano jelita są wypoczęte, dzięki czemu z łatwością przyswoją składniki odżywcze.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jakie suplementy potasu najlepiej stosować? - odpowiada lek. dent. Marcin Dolecki
- Co wpływa na skuteczność suplementu? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowskaiec
- Czy suplementy diety można łączyć z alkoholem? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
Badania przeprowadzone przez firmę produkującą suplementy Healthspan wykazały również, że wśród potencjalnych nabywców probiotyków niewiele osób zdawało sobie sprawę z domniemanych korzyści związanych z przyjmowaniem ich podczas i po ukończeniu leczenia antybiotykami. Chociaż ta grupa leków zabija bakterie powodujące infekcje, może także zniszczyć dobre mikroorganizmy.
Arthur Ouwehand, profesor mikrobiologii stosowanej na Uniwersytecie w Turku w Finlandii, stwierdził, że ważne jest, aby zacząć przyjmować probiotyki od chwili rozpoczęcia stosowania antybiotyków i kontynuować kurację przez kilka tygodni po zakończeniu leczenia.
Suplementy diety zyskują coraz większą popularność w Polsce. Według statystyk stosuje je 7 na 10 osób. Najczęściej na zakup decydujemy się sami pod wpływem reklamy. Pamiętajmy jednak, że przed rozpoczęciem suplementacji warto pójść do lekarza, który doradzi jakie preparaty będą dla nas najlepsze. Nie zapominajmy również, że pigułki nie zastąpią dobrze skomponowanej diety, a jedynie uzupełnią braki witamin i minerałów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.