Trwa ładowanie...

Popijanie witamin filiżanką porannej kawy to zły pomysł

Chociaż jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak duży wpływ na zdrowie ma zdrowy styl życia, nie oznacza to, że wszyscy stosujemy racjonalną dietę i zażywamy odpowiedniej dawki ruchu. Wiele osób postanawia uzupełniać niedobory witaminowe suplementami.

Połykanie witamin o poranku stało się codziennym śniadaniowym rytuałem w wielu domach. Jednak okazuje się, że w wielu przypadkach ten zwyczaj to zwykła strata czasu. Naukowcy twierdzą bowiem, że popijanie suplementów witaminowych herbatą lub kawą może pozbawić je dobroczynnego wpływu na organizm.

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Wschodniej Anglii stwierdzono, że gorące napoje mogą znacznie ograniczyć działanie tabletek, a nawet zabić przyjazne bakterie w probiotycznych produktach, takich jak jogurty.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak wybrać najlepszy suplement diety na włosy?"

Tymczasem około 48 proc. dorosłych Polaków przyjmuje codziennie suplementy witaminowe, a wielu z nich robi to właśnie w trakcie posiłków. Zdaniem badaczy najlepiej poczekać co najmniej godzinę po spożyciu witamin z gorącym jedzeniem lub piciem.

Suplementy diety najlepiej popijać wodą
Suplementy diety najlepiej popijać wodą (Shutterstock)

Dlaczego specjaliści nie zalecają przyjmowania probiotyków, witamin i suplementów mineralnych z herbatą lub kawą? Zawierają one związki, które wiążą żelazo i inne składniki mineralne, zmniejszając ich przyswajalność.

7 faktów na temat suplementów diety
7 faktów na temat suplementów diety [7 zdjęć]

Obecnie suplementy diety są bardzo popularne i ogólnodostępne. Możemy je dostać nie tylko w aptekach,

zobacz galerię

"Kawa może zmniejszyć absorpcję żelaza nawet o 80 proc., jeśli wypijemy ją w ciągu godziny po połknięciu suplementu. Bardzo gorące napoje mogą również inaktywować niektóre witaminy i zabijać żywe bakterie probiotyczne" - wyjaśniają eksperci.

Aby zachować korzystne bakterie w ustroju, Glenn Gibson, profesor mikrobiologii żywności na Uniwersytecie Reading, zaleca popijanie suplementów diety wodą lub mlekiem. Najlepiej zażywać je podczas śniadania, ponieważ rano jelita są wypoczęte, dzięki czemu z łatwością przyswoją składniki odżywcze.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Badania przeprowadzone przez firmę produkującą suplementy Healthspan wykazały również, że wśród potencjalnych nabywców probiotyków niewiele osób zdawało sobie sprawę z domniemanych korzyści związanych z przyjmowaniem ich podczas i po ukończeniu leczenia antybiotykami. Chociaż ta grupa leków zabija bakterie powodujące infekcje, może także zniszczyć dobre mikroorganizmy.

Arthur Ouwehand, profesor mikrobiologii stosowanej na Uniwersytecie w Turku w Finlandii, stwierdził, że ważne jest, aby zacząć przyjmować probiotyki od chwili rozpoczęcia stosowania antybiotyków i kontynuować kurację przez kilka tygodni po zakończeniu leczenia.

Suplementy diety zyskują coraz większą popularność w Polsce. Według statystyk stosuje je 7 na 10 osób. Najczęściej na zakup decydujemy się sami pod wpływem reklamy. Pamiętajmy jednak, że przed rozpoczęciem suplementacji warto pójść do lekarza, który doradzi jakie preparaty będą dla nas najlepsze. Nie zapominajmy również, że pigułki nie zastąpią dobrze skomponowanej diety, a jedynie uzupełnią braki witamin i minerałów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza