Kiedy powstanie skuteczna szczepionka przeciw HIV? Prof. Simon twierdzi, że to kwestia czasu (WIDEO)
Jak donosi Gov.pl na świecie obecnie żyje 38 mln osób z HIV/AIDS Ostatnie badania statystyczne z 2019 r. pokazują, że zakażenie HIV rozpoznano u 1,7 mln osób, a 690 tys. zmarło z powodu chorób związanych z AIDS. Tymczasem zakończone testy szczepionki wektorowej Johnson & Johnson przeciw HIV okazały się mało zadowalające. Koncern poinformował, że zaledwie 25 proc. skuteczności preparatu to za mało, by można było mówić o wprowadzeniu go na rynek.
Czy to oznacza, że nasz optymizm okazał się przedwczesny?
- Będąc 30 lat temu na stypendium naukowym w Baltimore, uczestniczyłem w takich badaniach. Zaszczepiono wtedy ówczesnymi szczepionkami żołnierzy stacjonujących w Kongu i nic z tego nie wyszło. Trwały te badania dalej, a my do tej pory nie mamy szczepionki – mówi prof. Krzysztof Simon, gość programu WP "Newsroom".
Ekspert jednak nie traci optymizmu – jego zdaniem szczepionka powstanie.
- Wiemy, że szczepionka oparta na technologii mRNA nie chroni kobiet, jest bardziej skuteczna w przypadku mężczyzn, na pewno nie będzie dopuszczona. Ale to jest tylko kwestia czasu - mówi ekspert.
Kluczowa jest, jak podkreśla prof. Simon, technologia mRNA.
- Skoro wymyśliliśmy szczepionkę przeciw zapaleniu wątroby WZW typu B, wymyślimy szczepionkę przeciwko HIV. Ale to właściwie tylko dotyczy technologii mRNA – one są najłatwiejsze do manipulowania. To znaczy, wybiera się te najbardziej aktywne fragmenty i kopiuje je we własnej komórce. To musi iść w tym kierunku, bo to można szybko modyfikować w zależności od szczepów wirusa, jego mutacji i wariantów – tłumaczy ekspert.
Więcej dowiesz się, oglądając WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.