Trwa ładowanie...

Kim jest nowy wiceminister zdrowia? Piotr Bromber nie jest lekarzem

Piotr Bromber, nowy wiceminister zdrowia, wcześniej pracował w NFZ. Teraz ma być odpowiedzialny za dialog społeczny z protestującymi medykami. Czym konkretnie zajmował się wcześniej?

spis treści

1. Kim jest Piotr Bromber?

Piotr Bromber od grudnia 2015 roku pełnił obowiązki dyrektora lubuskiego NFZ, a w lipcu 2018 roku został oficjalnie powołany na to stanowisko. Przed 2015 r. był z-cą dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych lubuskiego NFZ.

W międzyczasie Bromber pracował także w administracji rządowej w województwie. Zajmował się zamówieniami publicznymi, kontrolą i audytem wewnętrznym oraz zarządzaniem funduszami europejskimi. Wykładał na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Bromber, podobnie jak większość jego współpracowników z Ministerstwa Zdrowia, nie jest lekarzem. W resorcie zdrowia jest nim tylko Waldemar Kraska. Zdaniem ekspertów fakt, że w MZ nie są zatrudniani medycy, jest jednym z powodów braku porozumienia między kierownictwem resortu zdrowia a medykami.

Piotr Bromber
Piotr Bromber (East News)

2. Bromber: chcemy odbudować zaufanie

Oecnie obowiązki Piotra Brombera określa zarządzenie ministra zdrowia z 13 września w sprawie zakresu czynności Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu oraz Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Zdrowia:

 • jest członkiem Komitetu Społecznego Rady Ministrów;
 • inicjuje, koordynuje i nadzoruje wykonywanie zadań przez:
 • Departament Dialogu Społecznego,
 • Departament Rozwoju Kadr Medycznych;
 • nadzoruje działalność jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych:
 • Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi,
 • Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie,
 • Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie,
 • Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie,
 • Domu Lekarza Seniora im. dr Kazimierza Fritza w Warszawie,
 • Domu Pracownika Służby Zdrowia w Warszawie,
 • uczelni medycznych.

- Ochrona zdrowia zawsze była obszarem pełnym emocji i oczekiwań, ale towarzyszył im brak zaufania. Chcemy to zaufanie odbudować, zresetować. Jesteśmy otwarci na dialog z każdym, także z pacjentami, bo katalog interesariuszy jest zdecydowanie szerszy, niż prezentowany w tej przestrzeni publicznej - powiedział Piotr Bromber na konferencji prasowej w poniedziałek, 13 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza