Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Kobiety o sylwetce gruszki mniej narażone na cukrzycę

Avatar placeholder
28.01.2016 11:31
Kobiety o sylwetce gruszki mniej narażone na cukrzycę
Kobiety o sylwetce gruszki mniej narażone na cukrzycę (Zdjęcie kobiet / Shutterstock)

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy typ sylwetki może wpływać na kondycję zdrowotną. Okazało się, że figura ma większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Zwłaszcza w przypadku kobiet.

Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy?
Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy? [10 zdjęć]

Poziom glukozy we krwi odgrywa istotną rolę w etiologii cukrzycy, dlatego w trosce o swój stan zdrowia

zobacz galerię

Jak wynika z danych zaprezentowanych na zorganizowanym w ubiegłą sobotę corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwo Genetyki Człowieka, kobiety, których sylwetka przybiera kształt gruszki, są w mniejszym stopniu narażone na wystąpienie cukrzycy typu 2 niż panie o innej budowie ciała.

Odkrycie ma związek z dziedziczonym po matce określonym wariantem genu KLF14, który aktywuje inne geny odpowiedzialne za gromadzenie komórek tłuszczowych w ciele człowieka. Autor badania, dr Kerrin Small wraz z zespołem, udowodniła, że u kobiet, u których tkanka tłuszczowa ma tendencję do gromadzenia się właśnie w okolicach bioder, pełni swojego rodzaju funkcję ochronną, zmniejszając prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

Zobacz film: "Wpływ cukrzycy na libido"

Obecność wariantu genu nie wpływa na ogólną masę ciała, jednak odpowiada za pewne zmiany w funkcjonowaniu komórek tłuszczowych gromadzących się właśnie nieco poniżej przewężenia talii.

Początkowo związek pomiędzy obecnością wariantu genu a cukrzycą badany był na dużo szerszej i zróżnicowanej grupie osób i, podobnie jak w przypadku innych tego typu testów, wzrost ryzyka był nieznaczny, choć statystycznie istotny. Dopiero po zawężeniu zespołu badanych do osób noszących określone cechy, a więc w tym przypadku – szerokich bioder, rezultaty zaskoczyły ekspertów.

Wyniki ich prac potwierdzają potrzebę bardziej indywidualnego podejścia do pacjenta. Jeżeli uda się im zidentyfikować inne geny, które mogą mieć wpływ na powstanie cukrzycy, być może będą w stanie opracować skuteczne, dostosowane do potrzeb konkretnych grup chorych, metody zapobiegania i leczenia tego niebezpiecznego schorzenia.

Specjaliści chcą dokładnie poznać mechanizm działania genu, a także dowiedzieć się, dlaczego dotyczy on jedynie kobiet. Starają się też wyjaśnić, jak wiele genów regulowanych przez KLF14 może mieć związek z występowaniem cukrzycy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze