Kobiety o sylwetce gruszki mniej narażone na cukrzycę

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy typ sylwetki może wpływać na kondycję zdrowotną. Okazało się, że figura ma większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Zwłaszcza w przypadku kobiet.

Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy?
Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy? [10 zdjęć]

Stężenie glukozy we krwi odgrywa istotną rolę w etiologii cukrzycy, dlatego w trosce o zdrowie warto...

zobacz galerię

Jak wynika z danych zaprezentowanych na zorganizowanym w ubiegłą sobotę corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwo Genetyki Człowieka, kobiety, których sylwetka przybiera kształt gruszki, są w mniejszym stopniu narażone na wystąpienie cukrzycy typu 2 niż panie o innej budowie ciała.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Odkrycie ma związek z dziedziczonym po matce określonym wariantem genu KLF14, który aktywuje inne geny odpowiedzialne za gromadzenie komórek tłuszczowych w ciele człowieka. Autor badania, dr Kerrin Small wraz z zespołem, udowodniła, że u kobiet, u których tkanka tłuszczowa ma tendencję do gromadzenia się właśnie w okolicach bioder, pełni swojego rodzaju funkcję ochronną, zmniejszając prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

Obecność wariantu genu nie wpływa na ogólną masę ciała, jednak odpowiada za pewne zmiany w funkcjonowaniu komórek tłuszczowych gromadzących się właśnie nieco poniżej przewężenia talii.

Początkowo związek pomiędzy obecnością wariantu genu a cukrzycą badany był na dużo szerszej i zróżnicowanej grupie osób i, podobnie jak w przypadku innych tego typu testów, wzrost ryzyka był nieznaczny, choć statystycznie istotny. Dopiero po zawężeniu zespołu badanych do osób noszących określone cechy, a więc w tym przypadku – szerokich bioder, rezultaty zaskoczyły ekspertów.

Kobiety o sylwetce gruszki mniej narażone na cukrzycę
Kobiety o sylwetce gruszki mniej narażone na cukrzycę (Zdjęcie kobiet / Shutterstock )

Wyniki ich prac potwierdzają potrzebę bardziej indywidualnego podejścia do pacjenta. Jeżeli uda się im zidentyfikować inne geny, które mogą mieć wpływ na powstanie cukrzycy, być może będą w stanie opracować skuteczne, dostosowane do potrzeb konkretnych grup chorych, metody zapobiegania i leczenia tego niebezpiecznego schorzenia.

Specjaliści chcą dokładnie poznać mechanizm działania genu, a także dowiedzieć się, dlaczego dotyczy on jedynie kobiet. Starają się też wyjaśnić, jak wiele genów regulowanych przez KLF14 może mieć związek z występowaniem cukrzycy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy