Trwa ładowanie...

Koperta życia. Koniecznie trzymaj w lodówce

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 15.03.2023 13:02
Wypełnienie formularza może uratować nasze życie
Wypełnienie formularza może uratować nasze życie (Getty Images)

Choć akcja kierowana jest przede wszystkim do osób starszych, samotnych i schorowanych, to każdy powinien pomyśleć o takiej kopercie. Zażywane leki, przewlekłe schorzenia i wreszcie alergie to informacje, które medykowi mogą ułatwić pracę, a nam – ocalić życie.

spis treści

1. Wystarczy kilka chwil. Mogą uratować twoje życie

Wystarczy wejść na stronę pod adresem kopertazycia.pl i wydrukować kartę. Można też odebrać ją z dostępnych punktów w jednym ze wskazanych na stronie miejsc w województwie, który zamieszkujemy.

W karcie powinny znaleźć się takie informacje jak:

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - resuscytacja"
  • personalia (dane osobowe wraz z numerem pesel oraz datą urodzenia),
  • numer telefonu do najbliższych osób,
  • grupa krwi,
  • informacje o schorzeniach przewlekłych i chorobach przebytych,
  • alergie,
  • przyjmowane leki (nazwy preparatów, dawka, częstotliwość przyjmowania),
  • inne istotne informacje.
Po wypełnieniu formularza należy zgłosić się do lekarza rodzinnego
Po wypełnieniu formularza należy zgłosić się do lekarza rodzinnego (kopertazycia.pl)

Autorzy akcji zachęcają, by na wypełnienie karty poświęcić możliwie dużo uwagi. Od tego może zależeć nasze zdrowie lub życie.

To szczególnie cenne w przypadku osoby nieprzytomnej lub mającej ograniczone możliwości kontaktu z ratownikiem medycznym – np. dotyczy to osób, które doznały udaru. M.in. w przypadku takich chorych liczy się dosłownie każda minuta.

2. Skompletuj dane, a kopertę włóż do lodówki

Po wypełnieniu formularza z kopertą udajemy się do lekarza rodzinnego. Na dole strony znajduje się miejsce na podpis i pieczątkę, które stanowią potwierdzenie deklarowanych w formularzu schorzeń, alergii czy leków.

Autorzy projektu sugerują również, żeby do koperty włożyć kserokopię dowodu osobistego, by służby ratownicze miały pewność co do tożsamości osoby potrzebującej pomocy. Do niej można również włożyć kopie dokumentów szpitalnych czy najnowsze wyniki badań.

Gdy koperta życia zostanie skompletowana, wkładamy ją do lodówki, mając nadzieję, że nigdy nie pojawi się potrzeba jej wykorzystania. A dlaczego akurat lodówka? Jak tłumaczą autorzy projektu, to miejsce, "które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne".

Ze strony można pobrać także kopertę życia w języku angielskim, przeznaczoną dla zawodowych kierowców oraz osób, które wybierają się za granicę.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze