Trwa ładowanie...

Koronawirus. Ból gardła może być objawem COVID-19

Eksperci podkreślają, że ból gardła, podobnie jak ból głowy i mięśni, może świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Objaw ten nie należy do najczęstszych, nie oznacza to jednak, że należy go lekceważyć.

1. Koronawirus. Ból gardła

Jak wynika z danych statystycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ból gardła pojawia się u ok. 13,9 proc. pacjentów zakażonych koronawirusem. Z podobną częstotliwością występują również bóle głowy (13,6 proc.) oraz bóle mięśniowo-stawowe (14,8 proc.).

Boł gardła a koronawirus
Boł gardła a koronawirus (Getty Images)

Zobacz film: "Maseczki wciąż obowiązują. Minister Szumowski mówi, co musiałoby się stać, byśmy mogli je zdjąć"

Choć ból gardła nie jest najczęściej występującym objawem, lekarze radzą, aby go nie lekceważyć. Kiedy zatem należy sięgnąć po pomoc?

2. Ból gardła świadczy o zakażeniu koronawirusem?

Więc jeśli obserwujemy u siebie tylko ból gardła, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu. Jeśli czujemy drapanie lub świąd w gardle, może to świadczyć o wystąpieniu sezonowej alergii.

Zobacz także: Wszystko wskazuje na to, że wkrótce maseczki znikną z miejsc publicznych. Zobacz, dlaczego trzeba je nosić w sklepach

Z kolei, kiedy ból gardła występuje wraz z gorączką, zmęczeniem i suchym kaszlem, należy zachować szczególną czujność. Te symptomy wciąż mogą świadczyć jedynie o przeziębieniu.

Jeśli objawy przybierają na sile, wówczas należy zwrócić się po pomoc do lekarza. W obecnej sytuacji specjaliści zalecają teleporadę.

Zobacz także: Koronawirus. Czy noszenie maseczki grozi grzybicą płuc? Lekarz wyjaśnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza