Trwa ładowanie...

Dlaczego otyłość wpływa na przebieg COVID-19? Ekspertka odpowiada (WIDEO)

Na ciężki przebieg COVID-19 wpływa wiele czynników. Są to przede wszystkim choroby współistniejące, m.in. nadciśnienie czy cukrzyca, Otyłość również może mieć wpływ na przebieg zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dlaczego osoby otyłe są bardziej narażone? Na to pytanie odpowiedziała w programie "Newsroom" WP dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka chorób zakaźnych z Wojewódzkiego Szpitala Chorób Zakaźnych w Warszawie.

Otyłość jest problemem wielu Polek i Polaków. Z badań wynika, że aż 61 proc. społeczeństwa ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Eksperci biją na alarm, przypominając, że ludzie otyli są narażeni najcięższy przebieg COVID-19.

- Osoby te mają cięższą niewydolność oddechową, ponieważ w olbrzymiej otyłości utrudniony jest sam proces oddychania. Oczywiście inaczej pracuje przepona, inaczej się rozpręża klatka piersiowa - wyjaśnia dr Grażyna Cholewińska-Szymańska.

Badania przeprowadzone przez Światową Federację Otyłości wykazały, że liczba zgonów z powodu koronawirusa była dziesięciokrotnie wyższa w krajach, w których ponad połowa dorosłych miała nadwagę. Osoby z otyłością stanowiły 90 proc. wszystkich zgonów związanych z COVID-19 na świecie.

- Bardzo trudno jest też takich ludzi uratować i trudno jest ich prowadzić, jeśli chodzi o poprawę wydolności układu oddechowego - dodaje specjalistka.

Otyłość może osłabiać układ odpornościowy oraz nasilać stany zapalne, co utrudnia zwalczanie infekcji, a także może pogorszyć przebieg choroby, którą powoduje koronawirus SARS-CoV-2.

WIĘCEJ W WIDEO WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.