Trwa ładowanie...

Koronawirus. Czy psy są w stanie "wyczuć" osobę zakażoną? Trwają próby

Brytyjscy naukowcy z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej uważają, że psy są w stanie wykryć osoby, które są chore na Covid-19. Właśnie przygotowują specjalne szkolenia tych zwierząt. Wkrótce okaże się, czy i które rasy psów mogłyby być pomocne w walce z pandemią.

Zobacz film: "Przeskanowali mózgi psów. Niesamowite, co odkryli"

1. Czy osoby zakażone koronawirusem wydzielają specyficzny zapach?

Zdaniem badaczy niektóre rasy psów po przejściu specjalnego szkolenia mogłyby stanowić duże wsparcie we wczesnym wykrywaniu osób zakażonych koronawirusem. To mogłoby ułatwić dalszą diagnostykę.

Brytyjscy naukowcy z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej oraz Uniwersytetu Durham chcą wykorzystać psy w celu "wytropienia" osób, które mogą być nosicielami koronawirusa. Ich zdaniem świetny węch zwierząt może pomóc ludzkości w walce z pandemią. Badacze przypominają, że psy są w stanie wykrywać osoby chorujące na Parkinsona, malarię, czy nowotwory, może podobnie będzie z koronawirusem.

"Nasze poprzednie prace wykazały, że psy potrafią wykrywać zapachy u ludzi z malarią z bardzo wysoką dokładnością - powyżej standardów Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie diagnostyki" - mówił w rozmowie z Medical News Today prof. James Logan, kierownik Departamentu Kontroli Chorób z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej.

Zobacz także: Owczarki niemieckie wykrywają raka piersi ze stuprocentową skutecznością

Niektóre rasy psów mają nawet 300 milionów receptorów węchowych. Człowiek ma ich ok. 5 milionów.

"Nie wiemy jeszcze, czy COVID-19 ma specyficzny zapach, ale wiemy, że inne choroby układu oddechowego zmieniają zapach ciała, więc istnieje szansa, że podobnie dzieje się w tym przypadku, a jeśli tak jest, to psy będą w stanie to wykryć" - wyjaśnia prof. Logan.

2. Psy będą uczone tego, jak pachnie osoba z Covid-19

Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii chce zbadać potencjał psów do wykrywania COVID-19. Szkolenie zwierząt będzie polegało na podawaniu im do wąchania próbek zapachów od osób zakażonych i uczeniu w ten sposób rozpoznawania zapachów związanych z chorobą. Szkolenie ma zająć około sześciu tygodni.

Badacze przypominają, że psy powinny być w stanie wskazać, kto może być chory również ze względu na to, że potrafią wykrywać nawet niewielkie zmiany temperatury skóry.

"Zasadniczo jesteśmy pewni, że psy mogą wykryć COVID-19. Zastanawiamy się teraz, jak bezpiecznie "wyizolować" zapach wirusa od chorych i zaprezentować go psom" - tłumaczy Claire Guest, dyrektorka i współzałożycielka Medical Detection Dogs.

Claire Guest od ponad dwudziestu lat zajmuje się trenowaniem zwierząt. Prowadzona przez nią fundacja Medical Detection Dogs szkoli psy specjalizujące się w identyfikowaniu ludzkich chorób poprzez zapach. Trenerka przyznaje, że wraz z grupą naukowców z dwóch brytyjskich ośrodków naukowych chcą tak przeszkolić psy, żeby były w stanie "zbadać" każdego pacjenta, również tych bez żadnych objawów i wskazać, czy dana osoba powinna być poddana dalszej diagnostyce.

"Byłoby to szybkie, skuteczne i nieinwazyjne oraz pozwoliłoby na ograniczenie ilości wykonywanych testów, tak żeby były wykorzystywane tylko tam, gdzie są naprawdę potrzebne" - podkreśla Claire Guest.

3. Koronawirus: Czy psy zrewolucjonizują diagnostykę?

Jeżeli potwierdzą się ich przypuszczenia odpowiednio wyszkolone psy mogłyby być wsparciem na przykład na lotniskach czy zatłoczonych dworcach, gdzie byłby wstanie "wywęszyć" osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2.

"Pomogłoby to zapobiec ponownemu pojawieniu się choroby po opanowaniu obecnej epidemii" - zaznacza prof. Steve Lindsay z Uniwersytetu Durham.

Psy byłyby w stanie w ciągu godziny "obwąchać" aż 250 osób tworząc alternatywną szybką i nieinwazyjną ścieżkę badań wykrywających COVID-19.

Zobacz także: Testy na koronawirusa. Które są najlepsze? Czy warto skorzystać z szybkich testów na przeciwciała

Źródło: Medical News Today

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.