Owczarki niemieckie wykrywają raka piersi ze stuprocentową skutecznością
Wielu właścicieli psów uważa, że ich pupile doskonale wyczuwają niebezpieczeństwo. Nowe badanie potwierdza, że rzeczywiście mogą one posiadać swoisty szósty zmysł. Naukowcy z Instytutu Curie w Paryżu twierdzą, że psy, a w szczególności owczarki niemieckie, mają zdolność wykrywania raka piersi u kobiet z dokładnością sięgającą 100 proc.
1. Owczarki niemieckie - czy mogą wykryć raka piersi?
"Chociaż posiadamy skuteczne technologie, czasami prostsze, bardziej oczywiste rozwiązania także mogą okazać się pomocne" - powiedział Amaury Martin z Instytutu Curie. Podczas gdy coraz częściej słyszymy o owczarkach niemieckich, które wyczuły rozwijającego się raka u swoich właścicieli, zespół postanowił zbadać, czy możliwe jest wyszkolenie owczarków niemieckich w taki sposób, by wykrywanie chorób przez te zwierzęta było możliwe.
Zespół badawczy przez pół roku szkolił dwa owczarki niemieckie - Thora i Nykiosa. Z pomocą psiego specjalisty Jacky'ego Expertona miały one nauczyć się odróżniać materiał z komórkami osób chorych na raka piersi i zdrowych. Następnie naukowcy sprawdzili efekty szkolenia przy wykorzystaniu nowych bandaży używanych przez pacjentów.
2. Owczarki niemieckie - czy skutecznie wykrywają raka?
Owczarki niemieckie zostały poddane dwóm próbom, w których miały one za zadanie znaleźć materiał należący do chorej osoby. W tym celu zwierzętom przedstawiano cztery pudełka, z których jedno zawierało bandaż pacjenta z rakiem, a trzy - osoby zdrowej.
W pierwszej części badania owczarki niemieckie wykazały 90 proc. - wykryły 28 spośród 31 nowotworowych bandaży. W drugiej turze psy wykonały zadanie bezbłędnie. Naukowcy uważają, że jest to prosta, nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która może zrewolucjonizować wczesne wykrywanie raka w mniej rozwiniętych częściach świata.
"Chociaż w tych krajach są i onkolodzy, i chirurdzy, na obszarach wiejskich często dostęp do diagnostyki jest ograniczony" - powiedziała Isabelle Fromantin, prowadząca projekt "Kdog", którego częścią było badanie.
Martin i Fromantin pragną przeprowadzić badanie kliniczne z udziałem większej liczby pacjentów i dwóch kolejnych psów. Podkreślają, że wykorzystywanie wyszkolonych psów do wykrywania nowotworu u osób spoza laboratorium nie niesie żadnego ryzyka.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Rak piersi u 16-latki? - odpowiada lek. Agnieszka Barchnicka
- Jak długo można żyć z rakiem piersi? - odpowiada lek. Zbigniew Żurawski
- Czerwone zabarwienie piersi - czy to rak? - odpowiada lek. Agnieszka Barchnicka
3. Owczarki niemieckie - jakie choroby potrafią wykryć?
Eksperci niejednokrotnie dowodzili, że owczarki niemieckie to inteligentne zwierzęta, które mogą być wartościowymi asystentami medycznymi. Dzięki doskonałemu węchowi i słuchowi mogą ostrzegać właścicieli przed problemami zdrowotnymi.
Poprzednie badania pokazały, że psy mogą również skutecznie pomóc zdiagnozować migrenę ("Journal of Alternative and Complementary Medicine", 2013 r.), niski poziom cukru we krwi ("Diabetes Care", 2016 r.) oraz infekcje bakteryjne w moczu ("Open Forum Infectious Diseases", 2016 r.).
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.