Trwa ładowanie...

Koronawirus może prowadzić do udaru, nawet u bardzo młodych. 31-latek najmłodszym pacjentem, który przeszedł udar z powodu COVID-19

Lekarze zbadali mózg 31-letniego mężczyzny, który jako najmłodszy pacjent na świecie przeszedł udar z powodu koronawirusa. Udar spowodował u niego lekki niedowład ręki i trudności z mową.

1. Pacjenci z COVID-19 narażeni na udar

Omar Taylor ma 31 lat i spędził sześć tygodni w Colchester General Hospital z koronawirusem, zapaleniem płuc, posocznicą, niewydolnością oddechową i udarem. Jego powrót do zdrowia zadziwił lekarzy i rodzinę, którzy opisali jego przypadek jako "cud". Przypadek Taylora pomógł lekarzom zrozumieć jaki jest wpływ wirusa na mózg.

Konsultant udarowy, dr Joseph Ngeh, współautor raportu dla British Journal of Hospital Medicine, opiekował się Taylorem i powiedział, że ma nadzieję, że przypadek 31-latka zwiększy świadomość potencjalnego ryzyka udaru u pacjentów z COVID-19.

"Omar jest najmłodszym pacjentem, jakiego znaleźliśmy w literaturze medycznej, który przeszedł udar spowodowany przez wirusa. Jego przypadek jest bardzo intrygujący i zapamiętam go do końca życia" - powiedział lekarz.

"Każdego dnia dowiadujemy się więcej o wirusie i teraz wiemy, że może on wywoływać reakcję zapalną, która może prowadzić do udaru, nawet u bardzo młodych pacjentów, takich jak Omar" - dodał dr Ngeh.

Omar Tylor jest najmłodszym pacjentem, który przeszedł udar przez COIVID-19
Omar Tylor jest najmłodszym pacjentem, który przeszedł udar przez COIVID-19 (BBC)

2. 31-latek nie miał wcześniej predyspozycji do udaru

Badania mężczyzny wykazały, że 31-latek nie był wcześniej w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na udar. Mężczyzna doznał mikrokrwotoku, a COVID-19 wywołał u niego burzę cytokinową.

"Miał najpoważniejszy udar, jaki można mieć, a jego mózg był atakowany z obu stron" - powiedział dr Ngeh. "Zdecydowana większość pacjentów wymagałaby całodobowej opieki po tego rodzaju udarze" - dodał.

W rozmowie z BBC Omar Taylor przyznał: "Bardzo się cieszę, że zespół lekarzy był tak zainteresowany moim przypadkiem i mam nadzieję, że w przyszłości przyniesie to korzyści lekarzom podczas leczenia pacjentów, którzy są w podobnym, krytycznym jak ja stanie i im też lekarze uratują życie".

Tylor wyszedł już ze szpitala
Tylor wyszedł już ze szpitala (BBC)

Taylor spędził 20 dni pod respiratorem na oddziale intensywnej terapii, zanim został przeniesiony na oddział dla pacjentów po udarze i ostatecznie wypisany.

Mężczyzna mówi, że ma teraz osłabioną prawą rękę i ograniczoną mowę, ale ciężko pracuje, aby dojść do pełni sił.

Strona pozyskiwania funduszy stworzona przez znajomego mężczyzny zebrała dotychczas prawie 19 000 funtów, które umożliwiają finansowanie codziennych sesji terapeutycznych w domu Taylora.

Mężczyzna jest ojcem dwójki dzieci
Mężczyzna jest ojcem dwójki dzieci (BBC)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza