Koronawirus. Pandemia uderza w pacjentów z rakiem jelita grubego
Pandemia koronawirusa odbija się na pacjentach z rakiem jelita grubego. Jak wynika z najnowszych danych gwałtownie spadła ilość badań oraz przeprowadzonych operacji. Lekarze alarmują, że może to okazać się dramatyczne w skutkach.
1. Koronawirus. Odwołane wizyty lekarskie
U 46-letniej Carole Motycki z Connecticut raka jelita grubego zdiagnozowano cztery lata temu. Jak się okazało, również synowie kobiety mają tę samą mutację genetyczną, z powodu której są wysoce narażeni na wystąpienie choroby. Cała ich trójka miała zostać poddana badaniom przesiewowym jeszcze na początku tego roku. Jednak w obecnych epidemiologicznych warunkach, umówienie wizyty jest niemal niemożliwe.
Pandemia koronawirusa spowodowała, że w wielu krajach na świecie służby zdrowia zawiesiły rutynowe badania, a pacjentów przyjmowano tylko w nagłych przypadkach. Reszcie zalecało się korzystać z teleporad lekarzy albo czekać, aż ustanie epidemia koronawirusa. To bardzo utrudniło życie pacjentów onkologii, gdzie najbardziej liczy się czas.
Jak wynika z danych Komodo Health, w marcu i kwietniu w USA wykryto o jedną trzecią mniej nowotworów raka jelita niż przed epidemią koronawirusa. Liczba wykonanych kolonoskopii i biopsji spadła o prawie 90 proc. w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. Operacji ratujących życie w tej grupie pacjentów wykonano mniej aż o 53 procent.
2. Koronawirus a rak jelita grubego
Organizacja American Cancer Society alarmuje, ponieważ to właśnie rak jelita grubego jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród pacjentów onkologicznych w USA.
Brak badań profilaktycznych może okazać się dramatyczny w skutkach, bo to właśnie dzięki nim udaje się zmniejszyć ryzyko zgonu nawet o połowę przy wczesnym wykryciu raku jelita grubego, pacjenci mają nawet 90 proc. szans na pokonanie choroby.
3. Kolejki w przychodniach
Obecnie placówki medyczne powoli wracają do normalnego trybu pracy, jednak kolejki bardzo się wydłużyły. W niektórych przypadkach najbliższe terminy badań są dostępne dopiero na jesieni. Jak wynika z raportu Komodo Health, najbardziej utrudniony dostęp do wizyt lekarskich mają pacjenci z obszarów wiejskich.
Ten problem jest również aktualny w Polsce. Wiele przychodni podczas pandemii zaprzestała przeprowadzania badań.
Rak jelita grubego stanowi około 8 procent wszystkich nowotworów złośliwych rozpoznawanych w Polsce, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. W Europie to jedna z najbardziej powszechnych chorób nowotworowych, co roku jest rozpoznawana u ponad 400 tysięcy osób. Największa zachorowalność dotyczy osób pomiędzy 45. a 70. rokiem życia.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Odwołano badania niemowlaka z wadą serca. Po naszej interwencji NFZ przywraca wizytę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.