Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Pandemia nie słabnie. Prof. Simon: "W rzeczywistości zakażonych jest nawet 5 razy więcej"

Ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych zakażeniach. Mamy 900 kolejnych zachorowań, zmarło 13 osób. Prof. Simon nie jest zaskoczony takim wynikiem: - Miało być mycie rąk i zakładanie masek, a o tym zapominamy i nikt tego nie egzekwuje.

1. SARS-CoV-2 w Polsce

Pandemia nie słabnie. Mimo upałów i lepszej odporności latem, wciąż mamy wysoką liczbę zakażeń. Wczoraj odnotowaliśmy najwyższy dobowy wynik - 903 przypadków SARS-CoV-2.

Dziś nadal jesteśmy blisko tego rekordu - MZ informuje o 900 kolejnych osobach, u których test na koronawirusa wyszedł pozytywny. Z powodu COVID-19 zmarło 13 osób. Skąd takie liczby?

- Restrykcje nieco wyciszyły epidemię, ale ile można siedzieć w domu. Nagle na hura wszystko otworzyliśmy, gwałtownie i szybko, luz zupełny na ślubach, weselach czy pogrzebach. Polacy na początku stosowali się do zaleceń, teraz jest różnie. Miało być mycie rąk i zakładanie masek, a o tym zapominamy i nikt tego nie egzekwuje - zauważa w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Simon, ordynator Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM we Wrocławiu.

Jak podkreśla ekspert, jest też inny czynnik, który wpływa na te rekordy.

- Druga sprawa, że teraz mamy więcej testów, więc i liczba wyłapywanych chorych jest większa. Proszę jednak zauważyć, że to, co mamy w statystykach, to jest ⅕ faktycznego stanu rzeczy. My rejestrujemy głównie przypadki objawowe. W rzeczywistości zakażonych jest nawet 5 razy więcej. Widać, co się dzieje na zewnątrz, na ulicach, na plażach, w sklepach. Większość zakażonych jest wśród nas, więc to się będzie roznosić.

Prof. Simon apeluje o przestrzeganie zasad sanitarnych. Jeżeli nie dla siebie, to dla innych, bo jak zauważa ekspert: 9,5 mln ludzi w tym kraju jest zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19. Ich los zależy od 30 pozostałych milionów Polaków, więc bądźmy solidarni społecznie i dbajmy nawzajem o siebie.

2. Dzienny raport o koronawirusie w Polsce

MZ podało także dzienny raport o koronawirusie. Dowiadujemy się z niego, że mamy 2189 zajętych łóżek w szpitalach, 79 osób wymaga leczenia pod respiratorem, 103 876 osób przebywa na kwarantannie, a 8899 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym. Koronawirusa pokonało już 41 661 Polaków. Liczba zakażonych koronawirusem wynosi 61 181. Od marca z powodu COVID-19 zmarło 1951 osób.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.