Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Prof. Flisiak o leczeniu COVID-19 amantadyną (WIDEO)

ProF. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, był gościem programu "Newsroom" WP. Lekarz skomentował leczenie chorych na COVID-19 amantadyną. Ekspert wciąż uważa, że nie ma dostatecznych badań, które pozwoliłyby myśleć o amantadynie jak o o skutecznym leku na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2.

- Chętnie zobaczę wyniki badań nad amantadyną. Niestety, na tę chwilę ani w Polsce, ani na świecie nie opublikowano wyników badań, które uzasadniałyby stosowanie amantadyny w leczeniu COVID-19. Od szczepionki wymagamy, aby przeszła ona cały cykl badań rejestracyjnych - od pierwszej do trzeciej fazy, przeszła rejestrację amerykańską, europejską, patrzymy czy Brytyjczycy ją zaakceptowali i takie same wymagania powinniśmy stosować przy każdym innym leku. Przy remdesivirze były postawione takie wymagania - przypomina prof. Flisiak.

Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dodaje, że amantadyna może być nie tylko nieskuteczna, lecz także niebezpieczna dla zdrowia pacjentów. A badania nad nią powinny być prowadzone w taki sposób, aby były uznane za wiarygodne.

- Jeżeli amantadyna będzie podawana w porównaniu do placebo lub innego leku, który jest uznany za skuteczny, wówczas takie badania będą pozwalały na wyciągnięcie wniosków. Następną rzeczą będzie opublikowanie tych wyników, żeby cała społeczność naukowa i medyczna została o tych wynikach powiadomiona. A kolejnym etapem będzie rejestracja przez Europejską i Amerykańską Agencję Medyczną ds. Leków - wyjaśnia prof. Flisiak.

Więcej w WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.