Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Prof. Simon: najciężej chorują osoby otyłe

Zobacz film: "Koronawirus w Polse. Prof. Simon komentuje"

W Polsce trwa trzecia fala epidemii koronawirusa. Z wielu szpitali w całym kraju dochodzą dramatyczne apele o przestrzeganie środków bezpieczeństwa, ponieważ na covidowych oddziałach już brakuje miejsc. Najbardziej jednak niepokojące są doniesienia na temat "odmłodzenia" średniego wieku osób hospitalizowanych. Wielu lekarzy opowiada o 30-, 40-letnich pacjentach, którzy zapadają na ciężkie formy COVID-19.

Prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który był gościem programu WP "Newsroom" podkreśla, że na swoim oddziale nie obserwuje tego zjawiska.

- Ile jest osób młodych wśród pacjentów? To jest pytanie, które wszyscy mi zadają. Więc tym razem dokładnie się przygotowałem. Z moich 34 pacjentów na oddziale tylko 3 osoby mają poniżej 40 lat - powiedział prof. Krzysztof Simon.

Ekspert podkreślił, że większość pacjentów ma powyżej 60 lat. - Generalnie układ wiekowy jest taki sam, jaki był wcześniej. Choć niekoniecznie chorują tylko osoby strasze - wyjaśnił prof. Simon. - Przede wszystkim na COVID-19 ciężko chorują osoby tęgie, obciążone innymi chorobami, zwłaszcza cukrzycą - dodał.

Profesor również podkreślił, że otyłość to jeden z największych czynników ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. - Im bardziej otyła jest osoba, tym więcej ma powikłań, ponieważ z otyłością wiąże się masa innych chorób - podkreślił prof. Krzysztof Simon.

Badania wykazały, że otyłość zwiększa ryzyko śmierci z powodu COVID-19 aż o 48 proc. Lekarze przyznają, że otyli to grupa pacjentów, u których przebieg choroby bywa bardzo gwałtowny, a rokowania niepewne.

Pojawiły się też wątpliwości dotyczące szczepień. Badania przeprowadzone we Włoszech wykazały, że przy dużej nadwadze szczepionka nie działa tak jak powinna. Część naukowców wskazuje na to, że w przypadku otyłych pacjentów dwie dawki szczepionki mogą nie wystarczyć.

Zobacz WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.