Koronawirus w Polsce. Prof. Simon: najciężej chorują osoby otyłe
W Polsce trwa trzecia fala epidemii koronawirusa. Z wielu szpitali w całym kraju dochodzą dramatyczne apele o przestrzeganie środków bezpieczeństwa, ponieważ na covidowych oddziałach już brakuje miejsc. Najbardziej jednak niepokojące są doniesienia na temat "odmłodzenia" średniego wieku osób hospitalizowanych. Wielu lekarzy opowiada o 30-, 40-letnich pacjentach, którzy zapadają na ciężkie formy COVID-19.
Prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który był gościem programu WP "Newsroom" podkreśla, że na swoim oddziale nie obserwuje tego zjawiska.
- Ile jest osób młodych wśród pacjentów? To jest pytanie, które wszyscy mi zadają. Więc tym razem dokładnie się przygotowałem. Z moich 34 pacjentów na oddziale tylko 3 osoby mają poniżej 40 lat - powiedział prof. Krzysztof Simon.
Ekspert podkreślił, że większość pacjentów ma powyżej 60 lat. - Generalnie układ wiekowy jest taki sam, jaki był wcześniej. Choć niekoniecznie chorują tylko osoby strasze - wyjaśnił prof. Simon. - Przede wszystkim na COVID-19 ciężko chorują osoby tęgie, obciążone innymi chorobami, zwłaszcza cukrzycą - dodał.
Profesor również podkreślił, że otyłość to jeden z największych czynników ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. - Im bardziej otyła jest osoba, tym więcej ma powikłań, ponieważ z otyłością wiąże się masa innych chorób - podkreślił prof. Krzysztof Simon.
Badania wykazały, że otyłość zwiększa ryzyko śmierci z powodu COVID-19 aż o 48 proc. Lekarze przyznają, że otyli to grupa pacjentów, u których przebieg choroby bywa bardzo gwałtowny, a rokowania niepewne.
Pojawiły się też wątpliwości dotyczące szczepień. Badania przeprowadzone we Włoszech wykazały, że przy dużej nadwadze szczepionka nie działa tak jak powinna. Część naukowców wskazuje na to, że w przypadku otyłych pacjentów dwie dawki szczepionki mogą nie wystarczyć.
Zobacz WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
- Szczepienia na COVID-19. Czy szczepienie może zaostrzyć chorobę autoimmunologiczną? Wyjścia immunolog prof. Jacek Witkowski
- "Jesteśmy w stanie szczepić szybciej, ale musimy pamiętać o ograniczeniach" - mówi dr Jacek Krajewski (WIDEO)
- "Kampanijny" pomysł Kosiniaka-Kamysza. Dr Jacek Krajewski o organizacji szczepień na koronawirusa (WIDEO)
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.