Koronawirus. Szanse na skuteczną szczepionkę maleją, bo jest coraz mniej chorych
Naukowcy z Oxford University oceniają, że obecnie istnieje tylko 50 proc. szans na opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Przyczyną tak niskich rokowań jest spadek zachorowań w Wielkiej Brytanii, który może utrudnić testowanie wakcyny.
1. Koronawirus. Coraz mniej zachorowań
Naukowcy z Oksfordu prowadzą jedno z najbardziej zaawansowanych na świecie badań nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Eksperymentalna wakcyna nosi nazwę ChAdOx1 nCoV-19.
Jak powiedział podczas rozmowy z "The Telegraph" Adam Hill, dyrektor Jenner Institute z Oxford University - wyścig z czasem staje się coraz trudniejszy. Liczba osób zarażonych koronawirusem w Wielkiej Brytanii spada w takim tempie, że skuteczne testowanie szczepionki może nie być możliwe.
"W tej chwili istnieje 50 proc. szans, że nie uzyskamy żadnego wyniku" – powiedział Hill. Podobne zdanie ma Sir John Bell, profesor medycyny z Oxford University
2. Testy szczepionki z Oxfordu
Naukowcy z Oxfordu planują rozpocząć testy z udziałem ochotników już we wrześniu.
Zobacz także: USA już mają szczepionkę na koronawirusa? Są wstępne wyniki badań
Jednak jak podkreślają - przy obecnym spadku liczby zachorowań, wyniki testów mogą nie być miarodajne. Według Johna Bella już w tej chwili przeprowadzanie testów w Londynie nie miałoby sensu. Nie wyklucza się więc, że naukowcy będą musieli "ścigać" największe ogniska zachorowań w kraju.
3. Czy szczepionka na koronawirusa działa?
Tymczasem amerykańska firma Moderna poinformowała o "bardzo obiecujących" wstępnych wynikach badań szczepionki przeciw koronawirusowi. We krwi ochotników, którym podano testowe dawki szczepionki, pojawiły się przeciwciała. Nie odnotowano natomiast poważnych skutków ubocznych.
Na chwilę obecną naukowcy dysponują pełnymi wynikami badań 8 z 45 ochotników, którym podano szczepionkę. U wszystkich ośmiu ochotników po dwóch tygodniach od podania pierwszej dawki szczepionki, we krwi wykryto obecność przeciwciał. Po czternastu dniach od przyjęcia drugiej dawki (w sumie po 43 dniach od podania pierwszej dawki), poziom przeciwciał był wyższy niż u pacjentów, którzy przebyli COVID-19.
Uruchomienie trzeciej fazy badań jest planowane na lipiec.
Zobacz także: Koronawirus. Czym są paszporty odporności? WHO ostrzega
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.