Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Prof. Tomasz Wąsik: "Epidemia wymknęła się spod kontroli miesiąc temu" (WIDEO)

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ubiegłej doby wykonano ponad 20 tys. pozytywnych testów na koronawirusa. Zdaniem wirusologa prof. Tomasza Wąsika utrzymujące się wysokie statystyki zakażeń dowodzą braku umiejętności zapanowania nad pandemią, która wymknęła się spod kontroli już miesiąc temu.

Prof. Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, był gościem programu "Newsroom" WP. Jak twierdzi wirusolog:

- Ta epidemia wymknęła się spod kontroli miesiąc temu. Jeżeli odsetek wyników pozytywnych w badaniach diagnostycznych jest większy niż 5 proc., to znaczy, że my nie wiemy, co dzieje się z epidemią w danej populacji - przekonuje prof. Tomasz Wąsik.

Ekspert dodaje, że błędem było zlekceważenie wirusa latem, nieprzestrzeganie obostrzeń, a także rozpoczęcie nauki w szkołach 1 września.

- Poza tym wydaje się, że sam wirus stał się bardziej zakaźny (...) Żeby ograniczyć liczbę zakażeń do 15 tys., 95 proc. z nas musi przestrzegać dystansu społecznego, nosić maseczki i myć ręce wodą z mydłem, aby nie przenieść wirusa ze sprzętów na nasze śluzówki - przypomina prof. Wąsik.

Na co jeszcze zwraca uwagę wirusolog? Zobacz WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze