Koronawirus. Lek na zgagę jest badany pod kątem leczenia Covid-19
W 23 szpitalach w Nowym Jorku trwają obecnie specjalne testy mające pokazać, czy jeden ze składników popularnego leku na zgagę może być przydatny w leczeniu koronawirusa. Wkrótce badania mają być przeprowadzone na większej grupie chorych.
1. Koronawirus w Nowym Jorku
Za badaniami stoi amerykańska organizacja Northwell Health, która zarządza 23 szpitalami na terenie Nowego Jorku. Według tamtejszych lekarzy chorym na koronawirusa ma pomóc famotydyna. Jest to organiczny związek chemiczny stosowany jako substancja aktywna w lekach na zgagę. Stosowana jest również w leczeniu wrzodów żołądka. Dzięki swoim właściwościom hamuje wydzielanie kwasu solnego przez komórki żołądka. Teraz ma pomóc chorym na COVID-19.
Testy kliniczne rozpoczęły się w kilkunastu szpitalach na terenie Nowego Jorku. Bierze w nich udział 187 pacjentów, ale lekarze liczą, że już niedługo uda się rozpocząć kolejny etap badań, w którym potencjalny lek na koronawirusa ma testować nawet 1200 chorych.
2. Koronawirus a lek na zgagę z famotydyną
Amerykańscy naukowcy zwrócili uwagę na famotydynę po tym, jak przeanalizowali doniesienia z chińskich szpitali. Ich zdaniem stan niektórych pacjentów poprawił się niedługo po podaniu leku na zgagę. Według badań opublikowanych w magazynie Science, to lekarz chorób zakaźnych z Massachusetts General Hospital, Michael Callahan, przywiózł ten pomysł do Stanów Zjednoczonych.
Zobacz także: Leczenie koronawirusa. Amerykanie testują terapię promieniowaniem UV, o której wspominał Donald Trump
Obserwując rosnące wskaźniki zgonów w szpitalu, chińscy lekarze zaczęli sobie zadawać pytanie, dlaczego wśród tych, którzy przeżyli, jest taki duży odsetek biednych.
Analiza danych medycznych pacjentów wskazała, że wyższy wskaźnik przeżycia mieli ci chorzy z COVID-19, którzy jednocześnie cierpieli na zgagę, ale ze względów finansowych zażywali tańszą famotydynę zamiast droższego omeprazolu.
3. Lek na koronawirusa
Zdaniem lekarzy z Feinstein Institutes for Medical Research at Northwell organiczny związek chemiczny wykazuje tendencję do hamowania replikacji wirusa. Oznacza to, że po jego podaniu choroba znacznie wolniej się rozprzestrzenia. Lekarze dostają niezbędny czas na walkę ze zniszczeniami, które koronawirus wyrządził.
Zobacz także: Koronawirus w USA
Nadzieje lekarzy podsycają również wyniki eksperymentu przeprowadzonego na Florydzie. W tamtejszych Alchem Laboratories stworzono specjalny model komputerowy. Jego zadaniem było sporządzenie listy już istniejących leków, które można by wykorzystać do walki z koronawirusem. Famotydyna znalazła się na tej liście i to jako jeden z pierwszych leków.
Źródło: Science
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]|Na czym dokładnie polega kwarantanna w przypadku koronawirusa? Ekpert wyjaśnia [WIDEO]"]
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.