Trwa ładowanie...

Leczenie koronawirusa. Amerykanie testują terapię promieniowaniem UV, o której wspominał Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump przyznał na jednej ze swoich konferencji prasowych, że ciekawą opcją walki z koronawirusem wydaje mu się terapia za pomocą promieniowania UV. Wielu dziennikarzy za oceanem wyśmiewało wówczas przywódcę Stanów Zjednoczonych. Okazuje się jednak, że istnieje firma, która testuje takie rozwiązanie.

1. Czy promieniowanie UV działa na koronawirusa?

Naukowcy w laboratoriach na całym świecie pracują nad opracowaniem leku, który byłby skuteczny w walce z koronawirusem. Dotychczas niestety nikomu to się nie udało. Szukając odpowiedniego leku, naukowcy sięgają po różne, często nieoczywiste metody.

Dobrym przykładem jest firma Aytu BioScience z Kolorado. Spółka medyczna ogłosiła 20 kwietnia (czyli cztery dni przed konferencją prezydenta Trumpa), że podpisała kontrakt na wyłączność z amerykańskim szpitalem Cedars-Sinai Medical Center in Los Angeles dotyczący przeprowadzenia testów terapii promieniowaniem UV.

Zobacz film: "Remdesivir będzie stosowany w leczeniu SARS-CoV-2"

Zobacz także: Koronawirus w USA. Jak przebiega walka z epidemią?

Donal Trump był krytykowany przez ameykańskie media za wspomnienie o terapii, jako mało wiarygodnej (East News)
Donal Trump był krytykowany przez ameykańskie media za wspomnienie o terapii, jako mało wiarygodnej (East News)

2. Jak wygląda leczenie COVID-19?

Jak leczy się pacjentów z koronawirusem? Dotychczas pacjenci są leczeni specjalną mieszanką leków, które blokują replikację wirusa. Są to preparaty, które sprawdziły się przy wcześniejszych epidemiach (na przykład SARS, czy Eboli). Teraz Amerykanie proponują zupełnie inne podejście, które nie będzie wymagało takiego obciążenia organizmu pacjenta lekami.

Terapia promieniowaniem UV polega na wprowadzeniu za pomocą cewnika, przez niewielki otwór w tchawicy, specjalnego nadajnika promieni UV korzystającego z tzw. technologii Healight. Zdaniem lekarzy, w trakcie takiego zabiegu promieniowanie zabija wszystkie patogeny znajdujące się w pobliżu, w tym koronawirusa.

3. Koronawirus w USA

Na stronie amerykańskiej firmy Aytu BioScience można przeczytać również, że prace nad użyciem tej technologii w walce z koronawirusem są już zaawansowane. "Technologia Healight wykorzystuje zastrzeżone metody podawania przerywanego promieniowania ultrafioletowego (UV) za pomocą nowatorskiego urządzenia dotchawiczego.

Badania przedkliniczne wskazują na znaczący wpływ technologii na zwalczanie szerokiej gamy wirusów i bakterii, w tym koronawirusa. Dane te były podstawą do podjęcia dyskusji z FDA na temat krótkoterminowej ścieżki umożliwiającej zastosowanie przez ludzi w potencjalnym leczeniu koronawirusa u pacjentów zaintubowanych na oddziałach intensywnej terapii" - piszą na stronie internetowej naukowcy z Kolorado.

Być może już niedługo amerykańscy lekarze dostaną skuteczną broń do walki z koronawirusem. Dotychczas USA jest krajem, który ma najwięcej chorych na COVID-19 na świecie. Co trzeci pacjent na świecie to Amerykanin.

Dowiedz się, jak wygląda walka z epidemią w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA, Francji i we Włoszech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza