Kotek z zespołem Pica. Właściciele zbierają pieniądze na leczenie zwierzaka
Ma na imię Rybka i jak zapewniają właścicielki jest najsłodszym kociakiem pod słońcem. Problem w tym, że zwierze cierpi na rzadką chorobę polegającą na zaburzeniach odżywiania, czyli zespół Pica. Przypadłość powoduje, że kotka zjada pratycznie wszystko, a jej ulubionym przysmakiem są ubrania i kable.
1. Poznańska fundacja Agapeanimali przygarnęła kotkę z ulicy
Rybka nie miała łatwego życia. Ktoś porzucił kotkę na jednej z ulic Poznania. Tak trafiła do fundacji Agapeanimali. Nowe właścicielki zobaczyły zwierzaka na zdjęciu wśród kotów szukających domu i od razu ją pokochały.
"Długie, masywne jak u żbika łapy, pręgowane futro i ten dumny, biały kołnierz pod szyją" - opisuje Rybkę Zuza Witulska, jej nowa właścicielka.
Pierwsze problemy pojawiły się już w dniu odbioru. Kotka połknęła gumkę i się zatruła. Wtedy nowe właścicielki mogły się jeszcze wycofać z adopcji, ale nie chciały. Kiedy Rybka trafiła do nowej rodziny była w ciężkim stanie. Konieczne było długie leczenie i operacja. Wszystko to wiązało się również ze sporym obciążeniem finansowych. Ale jak podkreślają najważniejsze, że wyzdrowiała, a nowe właścicielki pokochały ją tak bardzo, że traktują ją jak członka rodziny.
2. Kotka cierpi na zespół Pica
Sielanka nie trwała jednak zbyt długo. Wkrótce okazało się, że zwierzak cierpi na rzadką chorobę, tzw. zespół Pica, która powoduje zaburzenia łaknienia.
"Koty z tą przypadłością zjadają niejadalne rzeczy. Najczęściej są to gumki, woreczki, różne tkaniny, ale słyszałyśmy też o przypadku kota, który zjadał gwoździe. Nasza kotka szczególnie upodobała sobie rzeczy z materiału - skarpetki, koszulki, pościel, ręczniki" - pisze właścicielka.
Wiele osób nie rozumie skali problemu, a nawet potrafi żartować ze schorzenia Rybki.
"Kiedy mówimy komuś, na co choruje nasz kot, zwykle ten ktoś się śmieje: Jak to, wasz kot zjada skarpetki?! Ale nam nie zawsze jest do śmiechu" - opowiada Zuza Witulska.
Konsekwencje bywają straszne. Zwierze co jakiś czas zjada rzeczy, które wywołują zatrucia. Rybka kiedyś gustowała w sznurkach i sznurowadłach, potem przerzuciła się na przedmioty z gumy. Kiedy właścicielki ukryły przed zwierzakiem buty i inne przedmioty, które stanowiły dla niej potencjalne ryzyko, ta zaczeła zjadać ubrania.
"Schowałyśmy je. Czekała aż zaśniemy i zjadała pościel, pod którą spałyśmy. Ostatnio oprócz ulubionych tkanin jej choroba każe jej przegryzać i zjadać kable" - zdradza opiekunka wyjątkowej kotki.
3. Właścicielki zbierają pieniądze na leczenie kotki
Niepohamowany apetyt kotki często prowadzi do zatruć. Dwa razy konieczna była operacja, kiedy zwierze połknęło rzeczy, które utknęły w jej przewodzie pokarmowym.
Przyczyny zespołu Pica nie są znane. Choroba jest spotykana również u ludzi. Osoby cierpiące na tę przypadłość potrafią jeść kredę, glinę, piasek, papier, a nawet włosy. Choroby nie da się wyleczyć, można walczyć jedynie z jej skutkami.
Zobacz także: Kobieta jest uzależniona od dziecięcego pudru. Cierpi na zespół Pica
Leczenie kota wymaga nieustannie sporych nakładów finansowych, które przerastają możliwości jej właścicielek, dlatego zorganizowały publiczną zbiórkę, w której proszą o pomoc. W tym momencie szacują wydatki związane z leczeniem Rybki na 2900 zł. Tu znajdziecie link do zbiórki na leczenie kotki. Pieniądze potrzebne są na badania, leki i wykonanie kolejnej laparoskopii.
"Razem z weterynarzami podawaliśmy jej leki wspomagające pracę jej żołądka czując jednak, że to kwestia czasu, aż żołądek naszej Rybki odmówi posłuszeństwa. Niestety ta chwila właśnie nadeszła. Apetyt Rybki malał i malał, aż prawie przestała jeść. Wiemy co to oznacza - bez natychmiastowej interwencji Rybka nie przeżyje. W przypadku kotów brak jedzenia jest zabójczy" - pisze opiekunka kociaka prosząc o wsparcie.
Zobacz także: Poznaj 10 najdziwniejszych chorób. Zaskoczyły one niejednego lekarza
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.