Kraniotomia i kraniektomia

Kraniotomia to operacja, podczas której fragment czaszki jest rozcinany w celu umożliwienia dostępu chirurga do mózgu. W kraniotomii fragment kości czaski umieszczany jest z powrotem w miejscu, z którego był usunięty. W porównaniu do kraniotomii, w kraniektomii usunięty fragment kości czaski nie jest umieszczany w miejscu, z którego został wycięty.

Zastosowanie kraniotomii i kraniektomii

Kraniotomia

Mózg widoczny po wykonaniu kraniotomii.

Zabieg ten stosowany jest do:

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

 • drenażu płynu mózgowo-rdzeniowego (wodogłowie);
 • wstawienia głębokiego stymulatora mózgu w leczeniu choroby Parkinsona;
 • pobrania małej próbki zmienionej chorobowo tkanki (biopsja);

 • drenażu zakrzepu krwi (stereotaktyczna aspiracja);

 • usuwania małych guzów i tętniaków.

Rodzaje kraniotomii

Duże i złożone zabiegi kraniotomii są często nazywane chirurgią podstawy czaszki. Te kraniotomie mogą obejmować usunięcie części czaszki. Często zachodzi konieczność przebudowy podstawy, co może wymagać dodatkowej wiedzy otolaryngologicznej. Ten typ kraniotomii może być używany do:

 • usuwania dużych guzów mózgu, tętniaków lub naczyniaków;
 • leczenia złamań czaszki, np. rany postrzałowej;
 • usuwania guzów, które atakują części kostne czaszki.

Kto wykonuje zabieg kraniotomii i kraniektomii?

Kraniotomia wykonywana jest przez neurochirurga, który ma dodatkowe szkolenie w zakresie chirurgii podstawy czaszki. Neurochirurg może pracować z zespołem otolaryngologicznym oraz lekarzami specjalizującymi się w chirurgii plastycznej.

Jakie mogą być powikłania po zabiegu kraniotomii i kraniektomii?

W związku z tym, że zabieg wykonywany w obrębie kości czaszki jest zabiegiem związanym z dużym ryzykiem operacyjnym. Do częstych powikłań pooperacyjnych należą silne bóle głowy, zawroty, nudności. Ponadto mogą powstać krwiaki i obrzęk mózgu, który niekiedy może być przyczyną powtórnej kraniotomii. Czasami w trakcie zabiegu operacyjnego dochodzi do uszkodzenia struktur mózgowia. W związku z powyższym powikłaniem mogą pojawić się trudności z pamięcią, mową czasami dochodzi do paraliżu i osłabienia mięśni. Pacjenci po zabiegu kraniotomii przechodzą rehabilitację, nierzadko wielodyscyplinarną. Pracują z rehabilitantem, fizjoterapeutą oraz logopedą. W wyniku kraniotomii dochodzi także czasami do krwawienia wewnątrzczaszkowego lub do udaru mózgu.

Co należy robić po zabiegu?

Po zabiegu nie należy wykonywać prac domowych, dźwigać ciężkich przedmiotów. W miarę możliwości należy prowadzić bardzo oszczędzający tryb życia, a jeżeli to konieczne uczestniczyć w zajęciach rehabilitacyjnych. Nie należy namaczać szwów pod prysznicem, gdyż są one najczęściej zaopatrzone jałowym opatrunkiem w celu uniknięcia zakażenia. Szwy zdejmowane są w zależności od lokalizacji po 7 lub 14 dniach. Należy regularnie zgłaszać się na badania kontrolne i przyjmować ściśle zalecone leki. Po okresie rekonwalescencji należy stopniowo powracać do normalnej aktywności fizycznej poprzez stopniowe ćwiczenie wraz z fizjoterapeutą. Okres rekonwalescencji zazwyczaj w przypadkach niepowikłanych wynosi do 4 tygodni, jest to jednak bardzo indywidualne. W cięższych przypadkach rehabilitacja może trwać nawet kilka lat.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Kozubski W. (red.), Neurologia i neurochirurgia, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-29-9
 • Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7
 • Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7

Zabiegi

Komentarze (1)
~Wiolex
~Wiolex 3 miesiące temu

Czy po kraniektomii pamięć wróci z czasem czy już nie?mąż dobrze odpowiada jakby pytam o tabliczke mnożenia,zna tytuły piosenek co mu puszczam,nawet te po angielsku i tłumaczy je na polski.Wie do czego służy dana rzecz np.telefon,telewizor.Wie ile jest miesiecy,że np.19 ta to siódma.Ale niewie ile ma lat i zapomniał wszystkie wspomnienia z życia,czasami bredzi bez ładu i składu,głupoty mówi.Jest miesiąc po kraniektomii z lewej strony.Miał krwiaka po wypadku .Jechał rowerem i auto w niego wjechało Prosze o odpowiedż.Ma 33lata

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kraniotomia i kraniektomia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Kraniotomia i kraniektomia
Kraniotomia i kraniektomia

Kraniotomia

Kraniotomia

Mózg widoczny po wykonaniu kraniotomii.

SPA i Wellness

Spa i wellness - zdjęcia

Spa i wellness - zdjęcia

Produkty używane do zabiegów w spa. Miód koi skórę i przywraca jej prawdziwy koloryt. Zmiękcza szorstką skórę łokci i pięt, przywracając im aksamitny wygląd.

Joga

Praktykowanie jogi

Praktykowanie jogi

Codzienne uprawianie jogi korzystnie wpływa na mięśnie i stawy, a także pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną.

Potliwość dłoni i stóp

Przewiewne obuwie

Przewiewne obuwie

Najlepszym sposobem na zwalczanie potliwości latem jest noszenie przewiewnego i lekkiego obuwa.