Krem na zmarszczki
Proces starzenia się organizmu powoduje powstanie przebarwień skóry i zmarszczek, szczególnie widocznych w okolicy oczu i ust. Istnieje wiele sposobów na spłycenie lub całkowite pozbycie się nawet głębokich zmarszczek, jednak większość z nich wiąże się z koniecznością przejścia operacji plastycznej. W celu uniknięcia ingerencji skalpela w wygląd twarzy, wiele kobiet stosuje kremy przeciwzmarszczkowe, które chronią dojrzałą cerę przed powstaniem lub pogłębieniem się zmarszczek. Pojawia się jednak pytanie, czy rozwiązanie takie jest naprawdę skuteczne?
1. Składniki kremów przeciwzmarszczkowych
Wiele kremów przeciwzmarszczkowych dostępnych w aptekach, drogeriach i w Internecie gwarantuje skuteczną redukcję zmarszczek, a także ochronę i cofnięcie zniszczeń skóry spowodowanych promieniowaniem słonecznym. Czy są one naprawdę skuteczne? Badania wskazują, że niektóre kosmetyki dla cery dojrzałej zawierają składniki, które mogą wpływać pozytywnie na wygląd zmarszczek, jednak wiele spośród tych substancji nie przeszło badań naukowych potwierdzających ich działanie. Jeżeli poszukujesz profesjonalnego liftingu twarzy w słoiczku, prawdopodobnie nie będziesz zadowolona z kosmetyków dostępnych bez recepty. Z drugiej strony, możliwe, że regularnie używane i zawierające konkretne aktywne składniki produkty poprawią wygląd dojrzałej cery.
Skuteczność kremów przeciwzmarszczkowych w dużej mierze zależy od zawartości składników aktywnych. Do najpopularniejszych składników, które mogą poprawić wygląd zmarszczek, zaliczamy:
- Retinol. Jest to rodzaj witaminy A i antyoksydant, który znalazł szerokie zastosowanie w kremach przeciwzmarszczkowych bez recepty. Antyoksydantami nazywamy substancje, które neutralizują wolne rodniki – niestabilne cząsteczki tlenu rozbijające komórki skóry i powodujące powstanie zmarszczek. Jednak retinol jest mniej skuteczny w redukcji zmarszczek niż pochodna witaminy A – dostępna tylko na receptę tretinoina. Pochodnych witaminy A powinny unikać kobiety w ciąży lub planujące powiększenie rodziny, ponieważ składnik ten może powodować powstanie wad wrodzonych.
- Hydroksykwasy. Alfa-hydroksykwasy, beta-hydroksykwasy i poli-hydroksykwasy są syntetycznymi odpowiednikami kwasów znajdujących się w owocach zawierających cukier. Owe kwasy są eksfoliantami – substancjami złuszczającymi zewnętrzną warstwę starego, martwego naskórka i stymulującymi rozwój zdrowej, gładkiej, nowej skóry. Jako że hydroksykwasy zwiększają podatność skóry na zniszczenia spowodowane promieniowaniem słonecznym, w czasie trwania kuracji przeciwzmarszczkowej (i do tygodnia po jej zakończeniu) szczególną uwagę poświęcić należy ochronie przeciwsłonecznej.
- Koenzym Q10. Jest to składnik odżywczy, który pomaga w regulacji produkcji energii zachodzącej w komórkach ciała. Niektóre badania wykazały jego zdolność do redukcji głębokich zmarszczek wokół oczu, bez efektów ubocznych. Z drugiej strony, stosowany przed kontaktem ze słońcem chroni skórę przed zniszczeniem spowodowanym promieniowaniem UV.
- Peptydy miedzi. Miedź jest śladowym pierwiastkiem budującym każdą komórkę ciała. W produktach stosowanych na skórę występuje w połączeniu z małymi fragmentami białek, nazywanymi peptydami. Peptydy miedzi wspomagają proces leczenia ran. Stymulują również produkcję kolagenu i usprawniają działanie antyoksydantów.
- Kinetynę. Jako czynnik wzrostu roślin, kinetyna może poprawić wygląd zmarszczek i wyrównać koloryt cery, nie powodując podrażnień skóry. Dokładny mechanizm jej działania nie jest do końca znany, jednak wiemy, że pomaga ona w redukcji zmarszczek poprzez utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry i stymulację produkcji kolagenu. Może być również skutecznym antyoksydantem.
- Ekstrakty z herbaty. Herbaty – oolong, czarna i zielona – zawierają antyoksydanty i związki o działaniu przeciwzapalnym. Ekstrakt z zielonej herbaty jest jednym z najpopularniejszych składników kremów przeciwzmarszczkowych.
Chociaż składniki znajdujące się w większości kremów na zmarszczki posiadają właściwości wygładzające skórę i opóźniające proces starzenia się skóry, stosowanie kosmetyków dla cery dojrzałej wciąż może okazać się nieskuteczne.
2. Skuteczność kremów przeciwzmarszczkowych
Pamiętaj, że kremy przeciwzmarszczkowe klasyfikowane są jako kosmetyki, nie posiadają więc wartości medycznej. Dlatego też, przed wypuszczeniem na rynek, kremy nie przechodzą tak szczegółowej kontroli bezpieczeństwa użytkowania i skuteczności, co stosowane miejscowo medykamenty. Z tego powodu nie ma pewności co do skuteczności działania kosmetyków na zmarszczki. Z drugiej strony jednak, przed zakupem kremu do cery dojrzałej powinnaś zwrócić uwagę na wymienione poniżej czynniki:
- Cena. Jest ona ważnym czynnikiem w doborze kremu na zmarszczki, jednak nie zawsze oddaje skuteczność konkretnego produktu – stosowanie tańszych kosmetyków może dać lepszy efekt niż nakładanie drogich środków.
- Najnowsze badania. Badania wskazują na skuteczność poszczególnych składników w walce ze zmarszczkami. Jednak większość kremów nie została poddana wnikliwej analizie, potrzebnej do stwierdzenia ich skuteczności.
- Dawkowanie. Kremy dostępne bez recepty zawierają mniejsze stężenie składników aktywnych niż kosmetyki na receptę. Dlatego efekty ich stosowania są ograniczone i krótkotrwałe. Poza tym, zanim zauważysz skutki stosowania kremu na zmarszczki, najprawdopodobniej będziesz musiała stosować go regularnie przez wiele tygodni, a w momencie gdy zaprzestaniesz kuracji przeciwzmarszczkowej, kondycja skóry wróci do stanu wyjściowego.
- Efekty uboczne. Niektóre produkty mogą powodować podrażnienie, wysypkę, pieczenie lub zaczerwienienie skóry. Dlatego też, przed użyciem kremu na zmarszczki warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.
Pamiętaj również, że skuteczność produktu na zmarszczki zależy od indywidualnych różnic między użytkowniczkami kremów. To, że kosmetyk zredukował wyraźne zmarszczki na twarzy koleżanki z pracy, nie znaczy, że i tobie zapewni gładką skórę. Każda z nas ma inny typ skóry, charakteryzujący się odrębnymi właściwościami, dlatego niemożliwe jest stworzenie jednego kosmetyku o uniwersalnym działaniu.