Cera dojrzała - charakterystyka

Cera dojrzała nie jest wyznaczona przez jakąś granicę wiekową, po przekroczeniu której skóra stanie się automatycznie starsza. Czasem skóra młodych kobiet daje wyraźne oznaki dojrzałości, a cera przed menopauzą jest świeża i zdrowa. Wszystko zależy od prowadzonego trybu życia i sposobów pielęgnacji. Dzięki zabiegom kosmetycznym można skutecznie zatrzymać pierwsze oznaki starzenia się skóry, które wynikają ze słabego nawodnienia. Czym charakteryzuje się cera dojrzała?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Cera dojrzała

Troska o cerę dojrzałą

Cera dojrzała nie ma wyznaczonej granicy wiekowej, po przekroczeniu której skóra stanie się automatycznie starsza. Wszystko zależy od prowadzonego trybu...

Efekty starzenia się skóry, widoczne na jej powierzchni, wynikają ze zmian, które zachodzą w jej wnętrzu. Zmiany te przede wszystkim dotyczą skóry właściwej i najczęściej polegają na degradacji włókien kolagenowych i elastynowych. Wraz z wiekiem zwalnia się

metabolizm oraz transport produktów przemiany materii. Czynniki te wpływają na to, że skórze zostaje dostarczona mniejsza ilość składników odżywczych. Stan ten przyczynia się do spowolnienia procesów samoregeneracji skóry. Poza tym wygląd cery zmienia się, skóra jest bledsza, gorzej nawilżona oraz mniej elastyczna. Ponadto komórki szybciej obumierają i złuszczają się. Starzenie się skóry objawia się:

  • przebarwieniami i odbarwieniami,
  • naczyniakami,
  • brodawkami,
  • łojotokowymi zmianami zastoinowymi,
  • nasilonym rogowaceniem,
  • zmarszczkami.

Poza tym proces starzenia się skóry postępuje znacznie szybciej, jeśli narażamy cerę na działanie szkodliwych czynników, jak dym tytoniowy, promieniowanie słoneczne, zmiany temperatury, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, długotrwały stres, złe odżywianie się, brak snu.

Skóra dojrzała a estrogeny

Żeńskie hormony płciowe – estrogeny – wpływają na skórę. Odpowiadają między innymi za podział komórek skóry. Ponadto pobudzają syntezę włókien kolagenowych oraz tworzenie się nowych naczyń w skórze. Wpływają także na gojenie się ran, pigmentację i stan nawilżenia skóry. W wyniku zmian hormonalnych może dojść do ścieńczenia skóry i spadku jej elastyczności.

Skóra odwodniona

Zazwyczaj skóra odwodniona jest cienka i mało elastyczna. Zdarza się, że cera odwodniona mylona jest z cerą suchą. W przypadku takiej pomyłki, osoby z cerą odwodnioną zaczynają stosować kosmetyki przeznaczone do skóry suchej, które mają bogatą konsystencję. W efekcie może to spowodować powstawanie niedoskonałości, takich jak np. zaskórniki.

Zabiegi dla cery dojrzałej

Cerę dojrzałą należy pielęgnować preparatami zgodnymi z typem karnacji. Dodatkowo warto odmładzać skórę, wybierając zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Należą do nich zabiegi regenerujące, odżywiające i liftingujące. Dzięki nim można skutecznie opóźnić procesy starzenia się skóry. Zabiegi odmładzające mają na celu stymulację odnowy komórek skóry oraz zwiększenie syntezy kolagenu. Niektóre zabiegi skupiają się na niwelowaniu zmarszczek, inne na nawodnieniu skóry.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cera dojrzała
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 11 godzin temu

11
Artykuły Cera dojrzała
Cera dojrzała

Dbanie ocerę dojrzałą

Dbanie ocerę dojrzałą

Dobrze dobrane kosmetyki do cery dojrzałej pomagają wygładzić powstające zmiany i zregenerować skórę.

Cera dojrzała

Maseczka z miodem

Maseczka z miodem

Maseczki z miodu mogą być wykonane w domu lub zakupione w sklepie kosmetycznym. Działają kojąco na skórę, regenerują naskórek i poprawiają koloryt.

Cera dojrzała

9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek

9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek

odżywczych bezpośrednio do tkanek i skóry. Konsekwencją tego może być zmiana kolorytu cery, która przybiera ziemisty, niezdrowy kolor. Ponadto substancje (...) przed chorobami, ale również zapobiec pogorszeniu stanu cery....

Cera dojrzała

Wpływ promieni słonecznych na skórę

Wpływ promieni słonecznych na skórę

Promienie słoneczne są jedną z głównych przyczyn pojawiania się zmarszczek. Szczególnie wrażliwe na słońce są: twarz, szyja i ręce - one starzeją się najszybciej.

Cera dojrzała

Krem pod oczy Eluage

Krem pod oczy Eluage

Krem pod oczy Cienka skóra pod oczami wymaga szczególnej ochrony.

Cera dojrzała

Powstawanie zmarszczek na czole

Powstawanie zmarszczek na czole

Zmarszczki na czole zazwyczaj pojawiają się, gdy się czymś martwimy, złościmy na coś, czy jesteśmy zaskoczeni. Najczęściej są poziome, ale zdarzają się także zmarszczki w pionie, np. pomiędzy brwiami.

Cera dojrzała

Zachowanie urody

Zachowanie urody

Każda z nas marzy o tym, żeby jak najdłużej wyglądać młodo. Niektórym się to udaje z bardzo dobrym skutkiem. Wymaga to jednak pracy nad sobą i swoim ciałem. Nasza skóra starzeje się wraz z upływem lat. Jest to normalny, uwarunkowany genetycznie proces,...