Krew w moczu to najczęstszy objaw. Tak poznasz groźnego raka
Rak pęcherza może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat. Kiedy już daje symptomy, to bywają one bardzo niejednoznaczne lub bagatelizowane i mylone z prozaiczną infekcją układu moczowego. Jak wcześnie rozpoznać ten nowotwór?
1. Czy to rak? Konieczne badania
Wielu chorób nowotworowych nie da się zdiagnozować wystarczająco wcześnie bez badań laboratoryjnych i nowoczesnych metod obrazowania. Podobnie jest w przypadku raka pęcherza moczowego, który do momentu rozwoju groźnych przerzutów może być bardzo niepozorny.
Akurat nowotwór pęcherza, poprzez swoje ulokowanie, stwarza dodatkową możliwość diagnostyki. Wykrycie krwi w moczu podczas badania laboratoryjnego zawsze zapala czerwoną lampkę, że z układem wydalniczym dzieje się coś złego. Często jej ilość jest tak mała, że nie dostrzeżemy jej w łazience i konieczne są badania biochemiczne. Pozostaje także możliwość wykonania badania przesiewowego, które jest skuteczną metodą na wykrycie większości chorób nowotworowych.
W celu wykrycia nowotworów układu wydalniczego stosuje się także cytoskopię. Jest to inwazyjne, ale bardzo dokładne badanie, które bardzo często pozwala na przyjrzenie się chorobowo zmienionej tkance z bliska.
W diagnostyce nowotworów pęcherza wykorzystuje się także wcześniej wspomniane techniki obrazowania, tj. tomografię komputerową, USG i rezonans magnetyczny. Są to metody, które w nieinwazyjny sposób potrafią ukazać zmiany w gęstości tkanek pęcherza, co może sugerować wystąpienie zmian nowotworowych w jego nabłonku.
2. Zwróć uwagę na te objawy
Znajomość niepozornych objawów raka pęcherza może uratować niejedno życie - wykrycie go w I stadium daje aż 90 proc. szans na wyleczenie. Umożliwić to może autodiagnoza, jeżeli tylko wiemy na jakie symptomy mamy być wyczuleni. Gdy rozpoznamy któryś z nich - będzie to przesłanką dla naszego lekarza, aby bezzwłocznie skierować nas na wcześniej wymienione badania.
Do najczęstszych objawów raka pęcherza należą:
krew w moczu - zauważalna przez zabarwienie moczu lub wykrywalna tylko przez badanie w laboratorium,
nawracające infekcje pęcherza moczowego,
ból, kłucie i pieczenie podczas oddawania moczu,
zwiększony dyskomfort związany z zapełniającym się pęcherzem przed oddanie moczu,
bóle lędźwi - mogą sugerować także, że problem nie leży w pęcherzu, a dolegliwości powodowane są przez nerki,
bóle w okolicy podbrzusza.
Wystarczająco szybkie wykrycie raka pęcherza moczowego umożliwia całkowite wyleczenie i uniknięcie skutków ubocznych długotrwałej terapii.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.