Krewni martwią się o Putina. "Oznaka pogarszającego się zdrowia"
"Krewni Władimira Putina są zaniepokojeni napadami kaszlu, ciągłymi nudnościami i brakiem apetytu" - pisze w serwisie Telegram Generał SVR, powołując się na źródło z Kremla. W weekend rosyjski prezydent miał przejść badania lekarskie. To nie pierwsze takie doniesienia dotyczące zdrowia Putina. Niejednokrotnie obserwatorzy dopatrywali się u niego objawów raka.
1. Putin schudł 8 kg, kaszle
Jak przekazał General SVR, bliskie środowisko rosyjskiego prezydenta martwi się, że jego utrata wagi i uporczywy kaszel mogą być postrzegane przez rosyjskie elity jako "oznaka szybko pogarszającego się stanu zdrowia".
Według kanału, w ostatnich miesiącach Putin schudł ponad 8 kilogramów, mimo że na twarzy wydaje się opuchnięty. Ponadto, podczas ostatniego spotkania z wicepremierem Dmitrijem Czernyszenką, Putin miał brzmieć nieswojo, dokuczał mu uporczywy kaszel i przemawiał cichym oraz słabym głosem.
2. Putin po badaniach. Co mu dolega?
Rosyjski przywódca był widziany publicznie tylko raz - między piątkiem a niedzielą i to podczas spotkania online. To właśnie wtedy miał przejść badania lekarskie ze względu na pogarszające się zdrowie. Od dawna uważa się, że takie spotkania, w których bierze udział Putin, są wcześniej nagrywane i edytowane, a potem transmitowane tak, żeby wyglądały jak nadawane na żywo.
Spekulacje na temat złego stanu zdrowia 70-letniego prezydenta pojawiają się od dawna, ale Kreml im konsekwentnie zaprzecza. General SVR twierdzi jednak, że Putin ma raka żołądka, chorobę Parkinsona i zaburzenia schizoafektywne. Kanał powołuje się na źródło z bliskiego, kremlowskiego otoczenia prezydenta (spekuluje się, że to były, wysoki rangą, wojskowy).
3. Czy Putin ma raka?
To nie pierwsze doniesienia, które mówią o tym, że Władimir Putin walczy z nowotworem.
Przypomnijmy - Portal "New Lines" donosił w maju, że jest w posiadaniu nagrania, w którym oligarcha opisuje rosyjskiego prezydenta jako "bardzo chorego na raka krwi". Nie podano jednak informacji o konkretnym rodzaju tego nowotworu, dlatego też centrala Federalnej Służby Bezpieczeństwa miała wysłać "ściśle tajną notatkę" do wszystkich dyrektorów regionalnych, w której poinstruowano szefów, by nie ufali "plotkom o nieuleczalnej chorobie prezydenta".
U Putina próbowano także dopatrywać się objawów raka tarczycy. Wszystko dlatego, że jednym z najbardziej zaufanych lekarzy Putina jest Jewgienij Seliwanow - chirurg i onkolog. Temat dysertacji lekarza brzmiał: "Osobliwości diagnostyki i leczenia chirurgicznego starszych i zniedołężniałych pacjentów z rakiem tarczycy".
Ponadto twarz Władimira Putina od pewnego czasu stała się zaokrąglona, a w mediach pojawiły się doniesienia rosyjskiego oligarchy Leonida Niewzlina, który sugerował, że jest to opuchlizna wynikająca z przyjmowania sterydów, które mogą być stosowane w terapii nowotworu.
Domysły o problemach z tarczycą podsycił fakt, kiedy Putin sam, publicznie zainteresował się rakiem tarczycy przed dwoma laty. Jak piszą dziennikarze "Projektu", w lipcu 2020 r. spotkał się z szefem Narodowego Centrum Badań Medycznych w dziedzinie endokrynologii, Iwanem Diedowem (szefem najstarszej córki Putina, Marii). Diedow opowiedział prezydentowi o wysokiej częstotliwości występowania raka tarczycy i zaprezentował nowy lek hormonalny, który zwalcza przerzuty po operacji. Jego skuteczność miała oscylować wokół 95-98 proc.
Kreml jednak do dziś nie potwierdził diagnozy o raku.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.