Trwa ładowanie...

Kwas acetylosalicylowy w profilaktyce raka jelita

Naukowcy informują, że już niewielka dzienna dawka kwasu acetylosalicylowego może w znacznym stopniu obniżyć ryzyko raka jelita u każdego, bez względu na to, czy osoba jest grupie ryzyka, czy nie.

spis treści

1. Zastosowanie kwasu acetylosalicylowego

Kwas acetylosalicylowy to organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Zazwyczaj stosuje się go w przypadku przeziębienia i grypy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Kwas acetylosalicylowy a rak jelita

Naukowcy udowodnili, że wystarczy 75 mg kwasu acetylosalicylowego dziennie, aby zmniejszyć zagrożenie raka jelita. Zgodnie z wynikami badań, u osób, które przez rok do trzech lat stosowały leki na bazie tego kwasu, ryzyko zachorowania na raka jelita spadło o 19%. Wartość ta wzrosła do 24% u osób stosujących lek 3-5 lat, a u osób przyjmujących kwas acetylosalicylowy przez 5-10 lat ryzyko raka zmniejszyło się o 31%. Niestety, stosowanie kwasu acetylosalicylowego przez pacjentów, którzy już zachorowali na raka jelita nie przynosi żadnych korzyści.

3. Nowotwór jelita

Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy, który każdego roku jest przyczyną 655 000 zgonów na całym świecie. Rozwija się w w okrężnicy, wyrostku robaczkowym lub odbytnicy. Najczęściej dotyczy osób powyżej 40 roku życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza