Leczenie alkoholizmu hipnozą

Hipnoza to potężne narzędzie w leczeniu alkoholizmu, jednak większość uzależnionych od alkoholu szuka pomocy w grupach AA albo nie szuka jej wcale. Czasami cierpiący na chorobę alkoholową próbują „ratować się” na własną rękę i ze wstydu nie proszą o pomoc z zewnątrz. Walka z nałogiem za pomocą hipnozy to wciąż mało popularny sposób na uporanie się z uzależnieniem, które nie tylko degraduje samego alkoholika, ale całą jego rodzinę. Czy leczenie alkoholizmu za pomocą hipnozy jest skuteczne?

Zobacz film: "Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnień i innych problemów psychologicznych?"

Hipnoterapia w leczeniu alkoholizmu

Stan hipnozy

Hipnoza pomaga leczyć uzależnionych, chorych na nerwicę i stany lękowe. Twierdzi się, że jest to także jeden z najlepszych sposobów na wyleczenie zaburzeń...

W przypadku większości osób, które są podatne na hipnoterapię, można stwierdzić, że działa ona już po pierwszych trzech do pięciu sesji. Bardzo często ludzie zauważają ulgę już na początku seansu. Jeżeli okaże się ona skuteczna w leczeniu alkoholizmu, sesje przeprowadza się raz na dwa lub cztery tygodnie. Doskonałe rezultaty otrzymuje się również w leczeniu nałogów, takich jak: nikotynizm, narkomania, erotomania, a nawet w walce z otyłością.

Leczenie alkoholizmu może być długą i wyboistą drogą. Czasami przezwyciężenie uzależnienia od alkoholu może nawet wydawać się niemożliwe. Nadchodzi jednak czas, kiedy nałogowiec jest gotowy na pomoc, gdy czuje się już bezsilny. Zwrot rozpoczyna się od zauważenia problemu, jakim jest alkohol. Nie musisz wprowadzać od razu drastycznych zmian, lecz możesz to robić stopniowo. Mimo iż istnieje wiele skutecznych metod w leczeniu alkoholizmu, niekoniecznie trzeba od razu szukać profesjonalnej pomocy lub udawać się na odwyk. Możesz zrobić wiele rzeczy, aby pomóc sobie przestać pić i osiągnąć trwałe efekty terapii.

Terapia antyalkoholowa z wykorzystaniem hipnozy polega na wprowadzaniu do podświadomości alkoholika afirmacji i sugestii, które mają za zadanie zachęcić go do abstynencji alkoholowej i utwierdzić w motywacji do niepicia. Czasami wykorzystuje się sugestie pohipnotyczne sugerujące, że alkohol jest niezdrowy, niesmaczny itp. Ugruntowuje się w pacjencie silną wolę, by potrafił odmówić, gdy będzie zachęcany do wypicia przez kolegów. Inną metodą jest skojarzenie alkoholu z czymś awersyjnym, np. z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, jak wymioty, nudności czy kac – strategia ta odwołuje się niejako do technik awersyjnych stosowanych w psychoterapii behawioralno-poznawczej.

Jak przezwyciężyć alkoholizm?

  • Zobowiązanie do zaprzestania picia – większość osób z problemem alkoholowym nie zdecyduje się na duże zmiany lub zmniejszenie spożywania alkoholu. Powrót do zdrowia jest zazwyczaj długim procesem. Ważne jest, aby potwierdzić swoją chęć do zaprzestania picia. Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś gotowy na zmianę albo walczysz z tą decyzją, może pomóc myślenie o kosztach i korzyściach twojego wyboru.
  • Określić sobie cel i przygotować się do zmian – po podjęciu decyzji o zmianie, kolejnym krokiem jest ustalenie jasnych celów. Im bardziej konkretne, realistyczne i jasne, tym lepiej.
  • Wybór metody trzeźwienia – niektórzy decydują się samodzielnie walczyć z nałogiem, inni proszą o pomoc w leczeniu alkoholizmu lekarza bądź udają się na leczenie odwykowe, gdyż sami nie są w stanie przestać pić. Która opcja jest dla ciebie najlepsza, zależy od tego, ile piłeś, jak długo miałeś problem alkoholowy i czy miałeś komplikacje zdrowotne.
  • Plan „wyzwania i pragnienia” – ochota na alkohol może być bardzo duża, zwłaszcza w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po zaprzestaniu picia. Trzeba nauczyć się traktować alkohol jako rzecz, bez której można żyć. Trzeba rozwinąć w sobie umiejętność radzenia sobie bez alkoholu, szczególnie w sytuacjach stresowych, gdy ma się pragnienie napicia się, a również często jest nacisk społeczny, aby to zrobić.
  • Nie poddawaj się - droga do zwycięstwa w walce z nałogiem nie będzie ani łatwa, ani też przyjemna, lecz warto przez nią przejść.

Bez względu na fakt, czy zdecydujesz się iść na leczenie odwykowe alkoholizmu albo na indywidualną walkę z alkoholizmem, powinieneś mieć wsparcie innych osób. Nie próbuj tego robić samodzielnie. Wyjście z uzależnienia jest o wiele łatwiejsze, gdy masz ludzi, na których możesz polegać, którzy będą cię wspierali, doradzali i zachęcali do walki. Wsparcie może pochodzić od członków rodziny, przyjaciół, doradców albo innych alkoholików.

Komentarze (1)
~Ranking Ośrodków Terapii
~Ranking Ośrodków Terapii 3 miesiące temu

nie jest łatwo samodzielnie uporać się z nałogiem. Ranking Ośrodków Terapii to miejsce, gdzie można zapoznać się z ofertą różnych ośrodków z całego kraju, a także opiniami pacjentów na ich temat, co zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji na temat wyboru ośrodka.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Hipnoza - historia, charakterystyka, mity, medytacja
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Depresja

~Kognisia • ostatni post 12 godzin temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Hipnoza - historia, charakterystyka, mity, medytacja
Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholika

Leczenie alkoholika

Jednym z nowoczesnych sposobów leczenia alkoholika są wszywki alkoholowe.

Marskość wątroby - przyczyny, objawy, powikłania, leczenie, profilaktyka

Uszkodzenia wątroby (WIDEO)

Uszkodzenia wątroby (WIDEO) Odtwórz wideo

Marskość wątroby to przewlekła choroba rozwijająca się w ukryciu. Polega na zmianie zwyrodnieniowej i ogniskowej komórek wątrobowych oraz nadmiernego rozrostu tkanki łącznej. Następuje uszkodzenie miąższu narządu, w rezultacie zaburzeniu ulegają podstawowe...

Uzależnienie od alkoholu

Upijanie się

Upijanie się

Okazuje się, że alkohol wpływa w największej mierze na nastoletnie dziewczęta, narażając je na większe zniszczenia mózgu w porównaniu do ich męskich rówieśników.

Uzależnienie od alkoholu

Alkoholizm

Alkoholizm

Wykres przedstawiający spożycie alkoholu na świecie. Uzależniony, mimo świadomości szkodliwego działania alkoholu, sięga po alkohol, doprowadzając do coraz poważniejszych skutków picia.

Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności u mężczyzn

Leczenie niepłodności u mężczyzn

Nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie niepłodności. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się para. To daje większe szanse na sukces terapii i automatycznie jej powodzenie.