Trwa ładowanie...

Lekarz nie ma wątpliwości. To najlepiej chroni przed rakiem jelita grubego

 Katarzyna Prus
02.03.2023 11:57
Kolonoskopia zmniejsza ryzyko śmierci z powodu raka jelita grubego
Kolonoskopia zmniejsza ryzyko śmierci z powodu raka jelita grubego (Getty Images)

Rak jelita grubego to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów. Jego objawy mogą być dla chorego praktycznie nie do wykrycia, dlatego kluczowe są badania profilaktyczne. Regularna kontrola może uratować życie. Niestety Polacy nadal boją się jednego z kluczowych badań.

spis treści

1. Kolonoskopia zmniejsza ryzyko śmierci

Rak jelita grubego to jedna z najbardziej powszechnych chorób nowotworowych. Rocznie w Polsce jest rozpoznawanych 20 tys. przypadków, choć w rzeczywistości może być ich jednak dużo więcej, bo nowotwór latami może nie dawać żadnych objawów.

Choroba nie musi być wyrokiem, ale by ją skutecznie leczyć, potrzebny jest czas. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która pozwala na wczesne wykrycie zmian. Regularne badania mogą uratować życie.

Zobacz film: "Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych"

"Kolonoskopia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka jelita grubego" - podkreśla Bartosz Fiałek, lekarz i popularyzator wiedzy medycznej we wpisie na Facebooku. Powołując się na serwis "Medscape" zaznacza, że ryzyko spada nawet o 9,7 proc.

"Kolonoskopia pozwala na badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest to zarówno narzędzie diagnostyczne, jak i terapeutyczne. Pozwala na obserwację, ale i pobranie wycinków błony śluzowej jelita, tamowanie krwawień do dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a także usuwanie, np. polipów jelita grubego czy ciał obcych" - tłumaczy dr Fiałek.

2. Polacy boją się kolonoskopii

Dr Fiałek przypomina, że badanie jest dostępne za darmo w Polsce w ramach profilaktycznego programu badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

To jedno z najważniejszych badań raka jelita grubego, ale wielu Polaków ma obawy i rezygnuje z takiej profilaktyki. W niedawnym sondażu przeprowadzonym przez Biostat we współpracy z Wirtualną Polską, aż 60 proc. respondentów przyznało, że boi się zgłosić na to badanie.

- Pacjenci wciąż niechętnie zgłaszają się na kolonoskopię z kilku powodów. Nie tylko dlatego, że uważają badanie za nieprzyjemne i bolesne, lecz także dlatego, że wymaga przygotowań - zwracał uwagę w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Tadeusz Tacikowski, gastrolog.

Lekarz tłumaczył, że w dzień przed badaniem już po popołudniu powinniśmy przestać jeść, aby do badania przystąpić na czczo. W zamian za to trzeba pić dużo płynów, które oczyszczają jelita. W tym odpowiedni trzy-czterolitrowy preparat rozcieńczony w wodzie, który przepisuje lekarz. Najczęściej ok. dwóch litrów należy pić wieczorem poprzedniego dnia, a kolejne dwa litry w dniu badania wcześnie rano.

- Samo badanie można wykonać ze znieczuleniem i jest ono bezpieczne, ale ponieważ pacjent jest usypiany, nie może wracać samochodem jako kierowca, a więc ktoś musi go odebrać, co wiąże się z angażowaniem kolejnych osób. Jest to dodatkowy problem organizacyjny, który wielu zniechęca - dodał dr Tacikowski.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze