Lifting szyi
Lifting szyi, czyli podciągniecie skóry szyi, to zabieg estetyczny, mający na celu zlikwidowanie nadmiaru wiszącej skóry. Zwykle sam zabieg trwa 2-3 godziny. Jeśli odbywa się w połączeniu z liposukcją, faceliftingiem, podnoszeniem brwi czas zabiegu się wydłuża. Osoba poddająca się operacji musi być zdrowa. Najczęściej do zabiegu dochodzi, gdy pacjent uważa, że jego szyja ma kształt korali indyczych, jest na niej zbyt dużo tłuszczu lub nadmiar skóry.
1. Kiedy wykonywany jest lifting szyi?
Gdy dochodzi do utraty lub osłabienia mięśni szyi, może ona przypominać indycze korale. Lekarz może przeprowadzić plastykę mięśnia szerokiego szyi używając endoskopu. Chirurg wykonuje nacięcie pod podbródkiem i/lub za uszami, by mieć dostęp do mięśnia i odpowiednio nim manipulować. Może nawet usunąć jego fragment. Poza tym lekarz ustala z pacjentem, jaki typ znieczulenia otrzyma, czy chce być przytomny podczas operacji, czy nie. Zamiast operacji można także zastosować iniekcje botoksu – trwa to ok. 15 minut.
2. Etapy zabiegu liftingu szyi
2.1. Przygotowania do zabiegu liftingu szyi
Podczas konsultacji z chirurgiem lekarz informuje pacjenta, jakich leków powinien unikać przed zabiegiem, zaleca zaprzestanie palenia papierosów przynajmniej 2 tygodnie przed zabiegiem i 2 tygodnie po. Ponadto w tym okresie nie można stosować diet. Na zabieg należy przyjść w swobodnym ubraniu, z bluzką zapinaną na guziki. Poza tym należy wziąć przynajmniej tydzień urlopu w pracy, a w domu przygotować sobie specjalną strefę, w której będzie można odpocząć i wszystko mieć pod ręką.
2.2. Przebieg zabiegu liftingu szyi
Nadmiar tłuszczu może być odessany. Chirurg wykonuje wtedy niewielkie nacięcie w podbródku i przez nie usuwa tkankę tłuszczową. Nacięcie zostaje później zszyte i zabandażowane. Gdy na szyi jest zbyt dużo skóry (np. po odchudzaniu), chirurg może naciąć skórę na podbródku, część z niej wyciąć i podnieść. Skóra będzie przymocowana za pomocą kleju tkankowego lub szwów. Rana zostanie obandażowana i opatrunek należy nosić przez co najmniej tydzień. Zabieg taki trwa 2-4 godziny. Sposób znieczulenia ustala pacjent z lekarzem.
3. Możliwe powikłania po zabiegu liftingu szyi
Po zabiegu pojawia się opuchlizna szyi i sińce. Pacjent może odczuwać mrowienie, pieczenie lub ciągniecie, jak również drętwienie. Jest to normalne po takim zabiegu. Może pojawić się także na kilka dni po operacji ból pleców, który uniemożliwia wyprostowanie się. Jak po każdym zabiegu, tak i tu może pojawić się infekcja. Jeśli wystąpią jej pierwsze objawy, należy zgłosić się do lekarza. Poza tym może wystąpić reakcja alergiczna na znieczulenie. Czasami może dojść do innych powikłań po liftingu szyi, są to: krwiak, miejscowe nagromadzenie się płynu surowiczego, pojawienie się guzków, plamek czy też zwiotczenie skóry. Bardzo rzadko pojawia się utrata czucia na powierzchni skóry szyi.
Większość pacjentów wraca do pracy po 10-14 dniach. Przez co najmniej 3 tygodnie po zabiegu nie można uprawiać sportu. Nie należy skracać tego czasu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.