Trwa ładowanie...

Łysienie plackowate u dzieci

Avatar placeholder
27.11.2015 15:04
Łysienie plackowate u dzieci
Łysienie plackowate u dzieci

Kiedy łysienie plackowate dotyka dzieci, wydaje się nam to dziwne, gdyż jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że łysieją raczej dojrzałe osoby. Dla dziecka ważne jest, abyśmy nie stracili w tej sytuacji zimnej krwi i wsparli je w trudnym dla nich momencie. Zaakceptowanie nowego, innego wyglądu to sposób na poradzenie sobie z problemem jakim jest łysienie u dziecka.

Przyczyny łysienia plackowatego nie są do końca znane. Wiadomo tylko, że leczenie łysienia plackowatego nie jest w pełni skuteczne, nie jest też leczeniem przyczynowym dającym większą pewność, że nie będzie nawrotu choroby.

spis treści

1. Wpływ łysienia plackowatego na życie dziecka

Łysienie plackowate nie jest chorobą zaraźliwą. Nie uniemożliwia ona normalnego życia, chodzenia do szkoły i zabawy z innymi dziećmi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Musimy sobie jednak uświadomić, że łysienie to dla dziecka problem nie tylko estetyczny. Może to dla niego oznaczać dużo niższe poczucie własnej wartości. Dziecko musi wiedzieć, że jest kochane, a brak włosów nie skazuje go na wykluczenie z grona znajomych i przyjaciół.

2. Sposoby na łysienie plackowate u dzieci

  • Najważniejsze to nie pozwolić dziecku na odizolowanie się od świata. Należy starać się, aby nadal kontaktowało się z przyjaciółmi i znajomymi. Jeśli zdarza się "zaczepianie" dotyczące zmienionego wyglądu dziecka ze strony kolegów - postarajmy się mu uświadomić, że ważni są prawdziwi przyjaciele i rodzina, a do innego wyglądu po czasie przyzwyczają się wszyscy, łącznie z niemiłymi kolegami.

  • Postaraj się, aby dziecko nie zrezygnowało ze swoich dotychczasowych zainteresowań ze względu na łysienie. Jego hobby jest bardzo ważne, pomaga mu zapomnieć na chwilę o dręczących go zmianach w wyglądzie. Dziecko może być szczególnie niechętne do kontynuowania tych zainteresowań, które łączą się z "wyjściem do ludzi".

  • Pozwól dziecku na decyzję, czy i jak maskować swoją przypadłość. Może się zdarzyć, że powyższe dwa kroki nie pomogą dziecku pogodzić się ze zmianami jakie przyniosło mu łysienie. Jeśli chce jakoś zamaskować łysienie, szczególnie przy wychodzeniu z domu - daj mu wolną rękę. Aby ukryć łysienie, dobrze sprawdzają się czapki, chustki na głowę lub nawet peruki. W lecie jednak stają się one raczej niewygodne do noszenia, szczególnie dla dziecka. Można też dziecku uświadomić, że czapka czy kapelusz pomogą mu również wyrazić swoją indywidualność. Pamiętaj o rozmowie z nauczycielami o problemie, zanim dziecko pójdzie na lekcje w nakryciu głowy. W niektórych szkołach może to wywołać uwagi nauczyciela, jeśli nie będzie wiedział, że przyczyną jest łysienie u dziecka.

  • Informacja jest lepsza niż jej brak. Spróbuj razem z dzieckiem dowiedzieć się jak najwięcej o tym, czym jest łysienie. Wiedza pomaga radzić sobie z tym schorzeniem, gdyż nie jest ono wtedy już tak obce.

  • Pozwól dziecku na smutek po utracie włosów. To naturalna reakcja i nie należy jej tłumić. Jednak po przeżyciu tego smutku trzeba iść dalej. Od tej pory trzeba starać się myśleć pozytywnie. Poczucie własnej wartości i dystans do czegoś tak zmiennego jak wygląd pomogą twojemu dziecku w poradzeniu sobie w tak trudnym dla niego momencie.

Pamiętaj! Łysienie u dziecka to nie koniec świata! Jeśli ty będziesz o tym pamiętać, dziecku także będzie łatwiej to zrozumieć.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze