Trwa ładowanie...

Magiczne grzybki, które mogą pomóc w rzuceniu palenia

Avatar placeholder
Anna Kołodziejczyk 16.12.2018 20:41
Magiczne grzybki, które mogą pomóc w rzuceniu palenia
Magiczne grzybki, które mogą pomóc w rzuceniu palenia (Zdjęcie autorstwa michal / CC BY 2.0)

Istnieje wiele, mniej lub bardziej konwencjonalnych sposobów na walkę z nałogiem nikotynowym. Hipnoza, akupunktura, sesje terapeutyczne - to metody coraz bardziej powszechne. Okazuje się jednak, że odkryto całkiem nowy, dość zaskakujący sposób na rzucenie palenia – grzybki halucynogenne!

spis treści

1. Niezwykła moc grzybków

„Magiczne grzybki” to grzyby halucynogenne, które zawierają substancje psychodeliczne: psylocybinę i psylocynę. Po ich spożyciu zmianie ulega nasz nastrój, możliwości percepcyjne i zachowanie. Doświadczenie to, potoczne nazywane „wyzwoleniem”, było chętnie wykorzystywane podczas różnych rytuałów religijnych. Dziś po tego typu grzybki sięgają zwolennicy niecodziennych wrażeń, pragnący dostarczyć sobie rozrywki. Wyniki nowych badań sugerują, że substancje halucynogenne mogą także znaleźć zastosowanie terapeutyczne, np. w leczeniu depresji.

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami Johnsa Hopkinsa psylocybina, aktywny składnik zawarty w grzybkach halucynogennych, może pomóc palaczom rozstać się z nałogiem. Zanim jednak wesoło pobiegniemy do lasu, by wyleczyć się na własną rękę, powinniśmy wiedzieć, że uczestnicy badania Hopkinsa wzięli dodatkowo udział w programie behawioralnej terapii kognitywnej, której wyniki nie wskazują jednoznacznie, dlaczego grzybki rzeczywiście działają.

Zobacz film: "Palenie papierosów vs. nasza wiedza"

Aby przekonać się czy zawarte w nich substancje istotnie mogą pomóc palaczom, wykonano testy na grupie ochotników, którzy byli uzależnieni od nikotyny od ponad 30 lat, potrafili wypalić nawet 20 papierosów w ciągu dnia, a żadna stosowana przez nich wcześniej metoda mająca zwalczyć ich nałóg nie przyniosła oczekiwanych efektów. Podczas pierwszej sesji podano im w formie tabletek niewielką dawkę psylocybiny, którą zwiększano w następnych tygodniach eksperymentu. Badanie połączone było z terapią behawioralną, podczas której uczestnicy prowadzili dziennik, gdzie zaznaczali, kiedy odczuwają najsilniejsza potrzebę sięgnięcia po papierosa. Po 6 miesiącach okazało się, że aż 80% uczestników powstrzymało się od palenia. To o wiele więcej niż w przypadku innych tego typu metod. Naukowcy doszli do wniosku, że psylocybina może być skuteczna w połączeniu z właściwym programem terapeutycznym.

2. Medykament prosto z lasu?

Należy jednak zaznaczyć, że substancja podawana była w ściśle regulowanych dawkach, dlatego połykanie grzybków halucynogennych może nie być najlepszym pomysłem. „Rzucenie palenia nie jest prostą reakcją organizmu na psylocybinę, jak w przypadku innych środków, które bezpośrednio wpływają na receptory nikotynowe” - twierdzi Matthew Johnson, główny autor projektu. Aby potwierdzić wiarygodność otrzymanych wyników, konieczny jest szereg innych badań. Jeśli rezultaty się potwierdzą, naukowcy podejmą pracę nad stworzeniem plastrów działających podobnie jak plastry nikotynowe.

Nowa metoda może sprawiać wrażenie nieco kontrowersyjnej, jednak nie wiemy, jak wiele sekretów skrywa jeszcze natura. A przecież każde naturalne lekarstwo jest o wiele lepsze niż mieszanka chemicznych środków, których przyjmowanie może okazać się dla nas o wiele bardziej niebezpieczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze