Mężczyzna zachorował na małpią ospę. Teraz ostrzega
Aktor Matt Ford poinformował, że zaraził się wirusem małpiej ospy. Mężczyzna miał kontakt z inną osobą, u której także zdiagnozowano infekcję. Przyznał, że w jego przypadku lekarze przez trzy dni nie mogli ustalić, co jest przyczyną zmian skórnych. Jego zdaniem Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wykonuje za mało testów, co przyczynia się do niemiarodajnych danych dotyczących nowych zakażeń.
1. Zachorował na małpią ospę. Ostrzega, aby nie lekceważyć infekcji
Aktor ujawnił, że pierwsze oznaki zarażenia wirusem małpiej ospy zauważył w okolicach genitaliów. W ciągu następnych kilku dni plamy rozprzestrzeniły się na resztę ciała, w tym twarz, ramiona, dłonie i brzuch. W sumie naliczył 25 plamek, które tuż po pojawieniu zaczęły "wypełniać się ropą" i swędzieć. Kilka stało się tak bolesnych, że nie mógł przez nie spać. Ford zaczął również cierpieć na objawy grypopodobne takie jak gorączka, dreszcze, nocne poty i kaszel.
- Plamy są tak bolesne, że musiałem iść do lekarza po środki przeciwbólowe tylko po to, żeby móc zasnąć. Szczęśliwie, te plamy, które są na twarzy i najbardziej je widać, goją się najszybciej - powiedział aktor.
Mężczyzna dodał, że jego zdaniem CDC zaleca zbyt mało testów w kierunku małpiej ospy, co zaniża faktyczną liczbę osób zmagających się z infekcją. Do tej pory w USA przeprowadzano około 60 testów na małpią ospę, ale teraz liczba testów ma zostać zwiększona do dziesiątek tysięcy dziennie.
"Wielu moich przyjaciół i znajomych skontaktowało się z CDC, aby powiedzieć, że albo mieli kontakt z zakażonymi, albo pojawiają się u nich objawy wskazujące na małpią ospę. Według mojego lekarza CDC wykonuje słabą pracę, a liczba faktycznych przypadków choroby jest znacznie zaniżona" - stwierdził Ford.
2. Jak transmituje się małpia ospa?
Ford przyznał, że częste kąpiele oraz środki przeciwbólowe złagodziły ból, z którym się zmagał. Dodał, że pierwsze symptomy zaczęły ustępować po około tygodniu od pojawienia, ale w dalszym ciągu musi izolować się od społeczeństwa, aż do momentu zagojenia ostatnich strupów.
Z literatury medycznej wynika bowiem, że do zarażenia się wirusem od człowieka może dojść w ostatnim stadium choroby, kiedy na skórze chorego obecne są strupy. Do zakażenia dochodzi też drogą kropelkową lub podczas kontaktu z krwią i wydzielinami osoby zakażonej.
3. Objawy małpiej ospy
Początkowe objawy choroby to:
wysoka gorączka, powyżej 38,5 C
uogólnione lub miejscowe powiększenie węzłów chłonnych (w odróżnieniu od ospy wietrznej)
ból głowy
ból pleców
znaczne osłabienie
Objawy odsunięte w czasie:
do trzech dni u pacjenta rozwija się wysypka (w kolejności: plamki, grudki, pęcherzyki, krosty, strupki)
wysypka zazwyczaj zaczyna się na twarzy i następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała.
W czasie wystąpienia wysypki osoba chora jest zakaźna. Wysypka utrzymuje się od dwóch do czterech tygodni. Blizny po odpadnięciu strupów na skutek wysypki są bardzo głębokie, ale zanikają w okresie od roku do czterech lat.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.