Miał 0 w skali Apgar. Dr Riad Haidar uratował mu życie, dlatego przyszedł wspierać go w proteście
Od czasu, kiedy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej zdecydował się nie przedłużać kontraktu z doktorem Riadem Haidarem, pod szpitalem rozpoczęły się protesty. W trakcie jednego ze zgromadzeń doszło do nieoczekiwanego spotkania.
1. Rozwiązanie umowy z ordynatorem szpitala
Riad Haidar był ordynatorem jednego z najlepszych oddziałów neonatologicznych w Polsce. Był, ponieważ pod koniec roku nowy dyrektor szpitala zdecydował o rozwiązaniu umowy z lekarzem. Według dyrekcji szpitala dr Haidarowi zaproponowano dalszą współpracę, lecz nie w roli osoby kierującej oddziałem. Lekarz miał odmówić, twierdząc, że przez trzydzieści lat kierował oddziałem i nie potrafi pracować inaczej.
Wiele osób dopatrywało się w tej decyzji podtekstów politycznych. Nowy dyrektor placówki w Białej Podlaskiej jest bowiem radnym tego miasta z listy Prawa i Sprawiedliwości. Dr Haidar zdobył natomiast mandat posła z ramienia Koalicji Obywatelskiej.
2. Protesty oburzenia po odwołaniu dr Haidara
Kiedy neonatolog ogłosił swoje odejście ze szpitala, w sieci zawrzało. W komentarzach wiele osób podkreślało, że w sytuacji ciągłego niedoboru lekarzy w polskich placówkach rezygnacja z takiego specjalisty jest niedopuszczalna.
Rozgoryczenie mieszkańców Białej Podlaskiej i okolic szybko wyszło poza ramy portali internetowych. Wiele osób przyszło wyrazić swoje poparcie dla lekarza pod szpital. Wśród manifestujących znalazły się również rodziny, którym doktor Haidar pomógł.
W trakcie zgromadzenia doszło również do nieoczekiwanego spotkania. W pewnym momencie do lekarza podszedł mężczyzna, który powiedział, że chce podziękować za to, że dziewiętnaście lat temu lekarz go uratował. Mężczyzna był wyraźnie wzruszony, ponieważ, jak sam przyznał, lekarze dali mu ocenę zero w skali Apgar.
3. Skala Apgar
Skala Apgar jest matrycą używaną na całym świecie w celu określenia stanu noworodka niezwłocznie po urodzeniu. System używany jest od lat sześćdziesiątych. Noworodek oceniany jest pod kątem wyglądu (koloru skóry), wyczuwalnego pulsu, reakcji na bodźce, napięcia mięśni oraz prawidłowości w procesie oddychania.
Maksymalnie noworodek może otrzymać dziesięć punktów. Zero w skali Apgar oznacza sinicę całego ciała, brak wyczuwalnego pulsu, brak oddechu, ogólną wiotkość ciała, a także brak reakcji na bodźce. Dzieci z takim wynikiem mają bardzo małe szanse na przeżycie. Jednak dzięki pracy dr Haidara 19 lat temu udało się uratować tak nisko ocenionego chłopca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.