Trwa ładowanie...

Miesiącami walczył z bólem głowy. W jego mózgu zagnieździły się larwy

Avatar placeholder
13.03.2024 18:15
Tasiemiec zagnieździł się w mózgu
Tasiemiec zagnieździł się w mózgu (Getty Images)

52-letni mężczyzna przez kilka miesięcy walczył z nasilającymi się migrenami i bólem w tylnej części głowy. Postanowił poszukać pomocy medycznej. Badania wkrótce ujawniły niecodzienną przyczynę jego dolegliwości - w jego mózgu zagnieździł się tasiemiec.

spis treści

1. Nasilający się ból głowy

Pacjent przeszedł szczegółową diagnostykę, w tym tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny głowy, które odkryły niepokojącą obecność tasiemców uzbrojonych w istocie białej jego mózgu. To wystarczyło, by otrzymał diagnozę neurocysticerkozy.

Oznacza to, że pierwotną przyczyną jego dolegliwości było spożycie larw tasiemca, które przeniknęły przez przewód pokarmowy i osadziły się w tkankach i narządach, prowadząc do powstania cyst – wągrów.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Neurocysticerkoza, która przypadła mu w udziale, jest formą wągrzycy, w której larwy tasiemca osadzają się w tkance mózgowej.

Z chorobą, która objawia się bólami głowy, drgawkami, zaburzeniami psychicznymi, deficytami neurologicznymi oraz wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego boryka się od 2,5 do 8,3 miliona ludzi na całym świecie! Zazwyczaj jednak zdarza się to na terenach o słabym zapleczu sanitarnym. Mężczyzna pochodził ze Stanów Zjednoczonych.

2. Tasiemce w mózgu

Podczas szczegółowego wywiadu z pacjentem nie stwierdzono, aby odbywał podróże do miejsc, w których mógłby się zarazić. Nie był również w kontakcie ze zwierzętami mogącymi być nosicielami tasiemca. Zwrócono jednak uwagę na jego nietypowe kulinarne upodobania - zwłaszcza zamiłowanie do niedogotowanego boczku. To właśnie on mógł być źródłem zakażenia.

Niewłaściwe nawyki higieniczne po jego spożyciu mogły dodatkowo przyczynić się do rozwoju choroby.

Dzięki szybkiej interwencji medycznej i stosowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przeciwzapalnych, stan pacjenta uległ znacznej poprawie. Lekarze biją jednak na alarm - ryzyko związane z niektórymi preferencjami żywieniowymi wciąż istnieje, a podstawowe zasady higieny i przygotowywania posiłków obowiązują nas nawet wtedy, gdy żyjemy w świecie uznawanym za bezpieczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze