Trwa ładowanie...

Miał napady padaczki. W jego mózgu zagnieździł się tasiemiec

 Karolina Rozmus
25.11.2021 15:18
Miał napady padaczki. W jego mózgu zagnieździł się tasiemiec
Miał napady padaczki. W jego mózgu zagnieździł się tasiemiec (Getty images)

W "New England Journal of Medicine" pojawiło się studium niecodziennego przypadku. 38-letni mężczyzna zaczął mieć ataki padaczkowe, których lekarze nie umieli wytłumaczyć. Dopóki nie odkryli, że przyczyną jest zakażenie pasożytnicze.

spis treści

1. Nigdy wcześniej nie chorował

38-letni mężczyzna z Bostonu został przewieziony do Massachusetts General Hospital po tym, jak jego żona zauważyła pewnej nocy, że mężczyzna spadł z łóżka "trzęsąc się", a także "bełkotał".

Chwilę po przybyciu do szpitala nastąpił drugi atak, który lekarze określili jako "grand mal". W ten sposób opisuje się duże ataki epilepsji, obejmujące m.in. utratę przytomności, drgawki, ślinotok czy chwilowy bezdech.

Zobacz film: "Epidemia chorób mózgu? Co trzeci Polak zagrożony"

Badania potwierdziły, że pacjent nie miał "zaburzeń sercowo-naczyniowych, oddechowych, żołądkowo-jelitowych, moczowo-płciowych lub neurologicznych".

Rodzina zapewniła, że cieszył się dobrym zdrowiem i nigdy nie zdiagnozowano u niego padaczki.

Co zatem mogło być przyczyną gwałtownego ataku? Ujawniły to skany mózgu i badanie krwi. Okazało się, że mężczyzna cierpi na wągrzycę ośrodkowego układu nerwowego (neurocysticerkozę).

2. Wągrzyca

38-latek był emigrantem z Gwatemali, mieszkającym od 20 lat w Bostonie. Widoczne w badaniu zwapnienia mózgu zdaniem lekarzy były torbielami larwalnymi należącymi do tasiemca (Taenia solium).

W studium przypadku napisano, że to "najczęstsza przyczyna padaczki nabytej na całym świecie" spowodowana spożyciem jaj tasiemca. Często diagnozowana jest w krajach Ameryki Łacińskiej oraz w Afryce.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Najczęściej przez kontakt ze skażonym mięsem lub w wyniku braku odpowiedniej higieny rąk. Zakażenie tasiemcem należy do niebezpiecznych, bo pasożyt w jelitach może osiągnąć rozmiary sięgające nawet 8 m.

Jednak zagnieżdżenie się larw pasożyta możliwe jest także w innych rejonach organizmu – w obrębie mózgu jest szczególnie groźne.

CDC wraca uwagę, że neurocysticerkoza może być śmiertelna i jest najcięższą postacią choroby.

Bostończyk został poddany leczeniu środkami przeciwzapalnymi, przeciwdrgawkowymi i przeciwpasożytniczymi.

Okazało się jednak, że mężczyzna prawdopodobnie do końca życia będzie musiał zażywać lek przeciwdrgawkowy z powodu nieodwracalnych zwapnień w mózgu. To one odpowiedzialne są za ataki epilepsji.

3. Jak uniknąć zakażenia tasiemcem?

Poza higieną rąk i unikaniem spożywania surowego czy niedogotowanego mięsa ważne jest także dbanie o higienę innych produktów spożywczych. Zakażenie tasiemcem uzbrojonym jest realnym zagrożeniem w przypadku niedokładnego mycia warzyw i owoców.

CDC ostrzega również, by szczególną ostrożność zachować podróżując do tzw. krajów rozwijających się. Kluczowe jest spożywanie wyłącznie wody butelkowanej, bo to w wodzie może znajdować się kolejne źródło zakażenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze