Trwa ładowanie...

Mieszkańcy tej części kraju otrzymali alert RCB. "Nie wolno ich podnosić, ani dotykać"

 Karolina Rozmus
20.10.2023 13:16
Alert RCB. Dotyczy wścieklizny
Alert RCB. Dotyczy wścieklizny (Getty Images / Materiały własne)

"Uwaga! W dniach 21-31.10. z samolotu będzie zrzucana szczepionka przeciwko wściekliźnie lisów" – tak brzmi początek wiadomość SMS, jaką dzisiaj otrzymali mieszkańcy Lubelszczyzny. Czy mamy powody do niepokoju i co oznacza ten komunikat?

spis treści

1. Dostałeś SMS? Zachowaj ostrożność

"Uwaga! W dniach 21-31.10. z samolotu będzie zrzucana szczepionka przeciwko wściekliźnie lisów. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych" – tak brzmi pełna wiadomość tekstowa wysłana przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) do mieszkańców województwa lubelskiego.

Trwa akcja szczepienia lisów w Polsce
Trwa akcja szczepienia lisów w Polsce (Arch. prywatne)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Pod koniec września komunikat otrzymali mieszkańcy Małopolski, na początku poprzedniego miesiąca z kolei mieszkańcy Mazowsza. Szczepienie obejmowało kolejne regiony Polski.

Szczepionka ma postać brunatnych kostek o intensywnym, rybim zapachu, który ma zwabić lisy. Zwierzęta wyczuwają je nawet z odległości kilkuset metrów. Nie wolno ich podnosić, ani dotykać, należy również pilnować, by zwierzęta domowe ich nie spożywały. Zewnętrzna część, tj. przynęta w postaci kostki, nie stanowi zagrożenia. W przypadku kontaktu z płynną zawartością, tj. samą szczepionką, należy dokładnie umyć ręce, a także skontaktować się z lekarzem.

Warto wiedzieć również, że lisy, wyczuwając obcy zapach na kostce, nie zjedzą jej, a szczepionka się zmarnuje.

2. Wścieklizna. Jedna z najgroźniejszych chorób świata

Jak informuje w oficjalnym komunikacie RCB, wścieklizna to jedna z najstarszych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. W Polsce wektorem zakażenia jest przede wszystkim lis rudy, dlatego też prowadzone są akcje szczepień przeciw wściekliźnie skierowane ku tym zwierzętom.

"Mimo dużego postępu medycyny, wścieklizna jest nieuleczalna i zawsze kończy się śmiercią. Wg danych WHO rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce" – zwraca uwagę RCB na rządowej stronie internetowej.

Według szacunków choroba zabija jedną osobę co 15 minut. W Polsce od lat nie notowano ani jednego przypadku choroby, jednak, jak wskazują dane Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH – PIB w Polsce w tym roku styczność i narażenie na wściekliznę potwierdzono u 7168 osób.

Wścieklizna może się przenosić poprzez:

  • kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową,
  • drogą aerogenną,
  • drogą dospojówkową,
  • poprzez transplantację narządów.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze