Trwa ładowanie...

Aplikacja ProteGO Safe do śledzenia koronawirusa. Minister Szumowski chciałby, żeby zainstalowało ją jak najwięcej Polaków

Avatar placeholder
09.06.2020 14:09
Minister Szumowski przedstawia nowe właściwości aplikacji
Minister Szumowski przedstawia nowe właściwości aplikacji (East News)

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło specjalną aplikację na telefon, która ma pomóc w walce z koronawirusem. Wspólny projekt, w którym bierze udział również Ministerstwo Cyfryzacji, przedstawiono na konferencji prasowej.

1. ProteGo Safe - aplikacja pomoże w walce z koronawirusem

Aplikacja ProteGo Safe została stworzona przy wspólnym wysiłku dwóch resortów. Jej zadaniem jest informowanie użytkowników, czy byli w bliskim otoczeniu osób, które zachorowały na COVID-19. Tak będzie w nowej odsłonie, ponieważ pierwsza wersja aplikacji nie oferowała jeszcze takiej funkcjonalności. Na razie program oceni, czy istnieje duże prawdopodobieństwo, byśmy zachorowali na koronawirusa.

- Powodzenie aplikacji zależy od tego, ile osób ją zainstaluje. Im więcej, tym skuteczniej będzie można śledzić rozprzestrzenianie się koronawirusa – mówił na konferencji prasowej minister cyfryzacji, Marek Zagórski.

Minister zdrowia wyraził nadzieję, że zainstaluje ją jak najwięcej Polaków.

2. Kto z twojej okolicy ma koronawirusa?

Zobacz film: "Pierwsza pomoc przy użądleniu przez osę lub pszczołę"

Okazuje się bowiem, że aplikacja pozwala na zapisywanie (na telefonie użytkownika) danych pochodzących z telefonów innych osób. Dzięki temu program niejako wie, z kim się spotykaliśmy. W przypadku wykrycia koronawirusa u użytkownika aplikacji, otrzyma on specjalny kod. Po wprowadzeniu go do systemu program powiadomi innych użytkowników o wystąpieniu choroby u osoby, z którą mieli kontakt.

Zobacz także: Ból gardła może być pierwszym objawem COVID-19

3. Dziennik zdrowia

Ale to nie wszystko. W aplikacji znajdzie się również wiele przydatnych rozwiązań. Będzie to m.in. tzw. dziennik zdrowia, w którym użytkownik może na bieżąco zapisywać swoje ewentualne objawy. W przyszłości ma to pomóc łatwiej przeanalizować rozwój choroby i wykryć moment, w którym mogło dojść do zarażenia koronawirusem. Twórcy dodają, że ta funkcja jest cenna także z punktu widzenia medyków, którzy mogą wykorzystać zawarte w niej informacje do analizy konkretnego przypadku – szczególnie jeśli użytkownik jest przewlekle chory i regularnie przyjmuje różne leki.

- Programy komputerowe w medycynie są stosowane od wielu lat. To codzienność w pracy każdego medyka. Tu mamy kolejny program, który wspomaga służbę zdrowia. Co jest kluczowe w walce z epidemią? Maksymalnie szybkie stwierdzenie kto jest chory, z kim się ta osoba kontaktowała i ich błyskawiczna izolacja – ocenił z kolei minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze