Trwa ładowanie...

Aplikacja ProteGO Safe do śledzenia koronawirusa. Minister Szumowski chciałby, żeby zainstalowało ją jak najwięcej Polaków

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło specjalną aplikację na telefon, która ma pomóc w walce z koronawirusem. Wspólny projekt, w którym bierze udział również Ministerstwo Cyfryzacji, przedstawiono na konferencji prasowej.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc przy użądleniu przez osę lub pszczołę"

1. ProteGo Safe - aplikacja pomoże w walce z koronawirusem

Aplikacja ProteGo Safe została stworzona przy wspólnym wysiłku dwóch resortów. Jej zadaniem jest informowanie użytkowników, czy byli w bliskim otoczeniu osób, które zachorowały na COVID-19. Tak będzie w nowej odsłonie, ponieważ pierwsza wersja aplikacji nie oferowała jeszcze takiej funkcjonalności. Na razie program oceni, czy istnieje duże prawdopodobieństwo, byśmy zachorowali na koronawirusa.

- Powodzenie aplikacji zależy od tego, ile osób ją zainstaluje. Im więcej, tym skuteczniej będzie można śledzić rozprzestrzenianie się koronawirusa – mówił na konferencji prasowej minister cyfryzacji, Marek Zagórski.

Minister zdrowia wyraził nadzieję, że zainstaluje ją jak najwięcej Polaków.

2. Kto z twojej okolicy ma koronawirusa?

Okazuje się bowiem, że aplikacja pozwala na zapisywanie (na telefonie użytkownika) danych pochodzących z telefonów innych osób. Dzięki temu program niejako wie, z kim się spotykaliśmy. W przypadku wykrycia koronawirusa u użytkownika aplikacji, otrzyma on specjalny kod. Po wprowadzeniu go do systemu program powiadomi innych użytkowników o wystąpieniu choroby u osoby, z którą mieli kontakt.

Zobacz także: Ból gardła może być pierwszym objawem COVID-19

3. Dziennik zdrowia

Ale to nie wszystko. W aplikacji znajdzie się również wiele przydatnych rozwiązań. Będzie to m.in. tzw. dziennik zdrowia, w którym użytkownik może na bieżąco zapisywać swoje ewentualne objawy. W przyszłości ma to pomóc łatwiej przeanalizować rozwój choroby i wykryć moment, w którym mogło dojść do zarażenia koronawirusem. Twórcy dodają, że ta funkcja jest cenna także z punktu widzenia medyków, którzy mogą wykorzystać zawarte w niej informacje do analizy konkretnego przypadku – szczególnie jeśli użytkownik jest przewlekle chory i regularnie przyjmuje różne leki.

- Programy komputerowe w medycynie są stosowane od wielu lat. To codzienność w pracy każdego medyka. Tu mamy kolejny program, który wspomaga służbę zdrowia. Co jest kluczowe w walce z epidemią? Maksymalnie szybkie stwierdzenie kto jest chory, z kim się ta osoba kontaktowała i ich błyskawiczna izolacja – ocenił z kolei minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.