Aplikacja ProteGO Safe do śledzenia koronawirusa. Minister Szumowski chciałby, żeby zainstalowało ją jak najwięcej Polaków
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło specjalną aplikację na telefon, która ma pomóc w walce z koronawirusem. Wspólny projekt, w którym bierze udział również Ministerstwo Cyfryzacji, przedstawiono na konferencji prasowej.
1. ProteGo Safe - aplikacja pomoże w walce z koronawirusem
Aplikacja ProteGo Safe została stworzona przy wspólnym wysiłku dwóch resortów. Jej zadaniem jest informowanie użytkowników, czy byli w bliskim otoczeniu osób, które zachorowały na COVID-19. Tak będzie w nowej odsłonie, ponieważ pierwsza wersja aplikacji nie oferowała jeszcze takiej funkcjonalności. Na razie program oceni, czy istnieje duże prawdopodobieństwo, byśmy zachorowali na koronawirusa.
- Powodzenie aplikacji zależy od tego, ile osób ją zainstaluje. Im więcej, tym skuteczniej będzie można śledzić rozprzestrzenianie się koronawirusa – mówił na konferencji prasowej minister cyfryzacji, Marek Zagórski.
Minister zdrowia wyraził nadzieję, że zainstaluje ją jak najwięcej Polaków.
2. Kto z twojej okolicy ma koronawirusa?
Okazuje się bowiem, że aplikacja pozwala na zapisywanie (na telefonie użytkownika) danych pochodzących z telefonów innych osób. Dzięki temu program niejako wie, z kim się spotykaliśmy. W przypadku wykrycia koronawirusa u użytkownika aplikacji, otrzyma on specjalny kod. Po wprowadzeniu go do systemu program powiadomi innych użytkowników o wystąpieniu choroby u osoby, z którą mieli kontakt.
Zobacz także: Ból gardła może być pierwszym objawem COVID-19
3. Dziennik zdrowia
Ale to nie wszystko. W aplikacji znajdzie się również wiele przydatnych rozwiązań. Będzie to m.in. tzw. dziennik zdrowia, w którym użytkownik może na bieżąco zapisywać swoje ewentualne objawy. W przyszłości ma to pomóc łatwiej przeanalizować rozwój choroby i wykryć moment, w którym mogło dojść do zarażenia koronawirusem. Twórcy dodają, że ta funkcja jest cenna także z punktu widzenia medyków, którzy mogą wykorzystać zawarte w niej informacje do analizy konkretnego przypadku – szczególnie jeśli użytkownik jest przewlekle chory i regularnie przyjmuje różne leki.
- Programy komputerowe w medycynie są stosowane od wielu lat. To codzienność w pracy każdego medyka. Tu mamy kolejny program, który wspomaga służbę zdrowia. Co jest kluczowe w walce z epidemią? Maksymalnie szybkie stwierdzenie kto jest chory, z kim się ta osoba kontaktowała i ich błyskawiczna izolacja – ocenił z kolei minister zdrowia, Łukasz Szumowski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.