Mogła umrzeć w ciągu tygodnia. Pierwszym objawem było zmęczenie
W 2019 r. 19-letnia Katherine Hawkes często narzekała na samopoczucie. Po zajęciach uniwersyteckich czuła się wyczerpana. Uważała, że osłabienie jest konsekwencją stresu związanego z uczelnią i intensywnej pracy.
1. Zaczęło się od złego samopoczucia
"W tamtym czasie moje dolegliwości wydały mi się trywialne" - wspomina Katherine w rozmowie z Daily Mail.
Kilka dni później podczas pobytu na uczelni zemdlała. Dopiero wtedy postanowiła pójść do lekarza. Okazało się, że ta decyzja uratowała jej życie. W ciągu kilku godzin od diagnozy znalazła się w szpitalu, rozpoczynając leczenie ratujące życie.
Złe samopoczucie Katherine było objawem ostrej białaczki promielocytowej (APL), szybko rozwijającej się postaci raka krwi. Lekarze powiedzieli, że nieleczona, prawie na pewno zabiłaby ją w ciągu tygodnia.
"To było tak szokujące, że nie mogłam tego przyjąć do wiadomości" – mówiła 22-letnia Katherine.
2. Białaczka APL
Białaczka APL jest chorobą szpiku kostnego, spowodowana nagromadzeniem się nieprawidłowych komórek nowotworowych, których dojrzewanie zostało zahamowane. Efektem choroby jest niedobór czerwonych oraz białych krwinek, które zwalczają infekcje.
"Pacjenci często mają krwawienia z nosa i dziąseł, a kobiety zwykle obfitą miesiączkę , która także może być sygnałem ostrzegawczym" - wyjaśnia dr Elaine Hampton, lekarz pierwszego kontaktu.
Dr Hampton dodaje, że kobiety zaniepokojone wyjątkowo obfitym okresem nie powinny wstydzić się wizyty u swojego lekarza rodzinnego, który zwykle oferuje badanie krwi (w celu sprawdzenia anemii w wyniku obfitego krwawienia, ale które może również wykryć problemy w szpiku kostnym). Obfite miesiączki mogą być oznaką innych schorzeń w tym różnych rodzajów leukemii.
3. Katherine wraca do zdrowia
W listopadzie Katherine została przeniesiona do innego szpitala, gdzie przyjmowała m.in. chemioterapię. Leczenie zakończyło się 26 lutego 2019 roku, pięć miesięcy po jej diagnozie. We wrześniu wróciła na York University, aby ponownie rozpocząć studia.
Lekarze zapewnili ją, że jej leczenie zakończyło się sukcesem, a rak prawdopodobnie nie powróci, ale co trzy miesiące musi wykonywać badania kontrolne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.