Mózg ich nienawidzi. Neurochirurg: Prosta droga do udaru
Nikt tak dobrze nie zna potrzeb naszego mózgu, jak neurochirurdzy. 83-letni lekarz, który przeprowadził w ciągu swojej medycznej kariery 23 tys. operacji, zdradza, jakie nawyki i upodobania kulinarne rujnują nasz mózg. Ma też kilka prostych do wcielenia w życie wskazówek, jak sprawić, by mózg był ostry jak brzytwa.
1. Mózg ich nie znosi
Prof. Alexandru-Vladimir Ciurea to urodzony w 1940 roku rumuński neurochirurg. Od 50 lat pracuje jak lekarz, przez osiem lat był prezesem Towarzystwa Neurochirurgii w Rumunii. Jest członkiem zarządu międzynarodowego czasopisma "World Neurosurgery" i autorem aż 33 książek, w tym "Traktatu o neurochirurgii".
Prężnie działa w social mediach, udziela wywiadów i do dziś bierze udział w konferencjach medycznych. Równie chętnie udziela wskazówek, jak dbać o mózg, jeden z najważniejszych, ale i najbardziej wrażliwych narządów naszego ciała.
Ekspert zdradził, że dla mózgu zabójczy jest alkohol i tytoń. Co ciekawe, badania wskazują, że łączenie obu używek nasila negatywnych ich wpływ na mózg. Powoduje zwiększenie poziomu cytokin sprzyjających powstawaniu stanu zapalnego i może przyspieszać degenerację tkanek. Zdaniem eksperta neurochirurgii równie szkodliwa jest sól oraz mięso i tłuszcze nasycone pochodzenia zwierzęcego.
Choć bez sodu nasz mózg nie mógłby funkcjonować, to nadmiar soli upośledza przepływ krwi, przez co sprzyja demencji czy udarom. Z kolei nadmiar kwasów nasyconych obecnych w mięsie i produktach odzwierzęcych może promować zmiany miażdżycowe w tętnicach, upośledzające przepływ krwi przez naczynia krwionośne, także te w mózgu.
2. Sprawny mimo upływu lat. Zadbaj o mózg
Prof. Ciurea wskazuje na proste rozwiązania, które mogą usprawnić mózg i powinny stanowić element codziennej rutyny. Pozostając w temacie diety, zwraca uwagę, że ważna jest niskotłuszczowa dieta, a także odżywcze, spożyte bez pośpiechu śniadanie każdego dnia.
Neurochirurg przyznaje, że nasz mózg uwielbia również gorzką czekoladę, sprzyja mu również wypita bez pośpiechu kawa. Zarówno kawa, jak i czekolada bogate są w roślinne, prozdrowotne polifenole.
Mózg podobnie jak całe nasze ciało potrzebuje też codziennej dawki treningu – wystarczy książka, krzyżówka lub nauka języków. I wreszcie należy pamiętać o relaksie i uśmiechu każdego dnia, bo zdaniem eksperta stres jest jednym z największych wrogów naszego centrum dowodzenia ulokowanego w czaszce.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.