Na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalistycznych preparatów odżywczych dla osoby w trakcie chemioterapii?

Artykuł sponsorowany

Specjalistyczne preparaty odżywcze dla osób w trakcie chemioterapii powinny być prawidłowo zbilansowane i zawierać odpowiednią dawkę składników odżywczych. Czy są dostępne w różnych smakach? Czym powinniśmy się kierować, wybierając specjalistyczne preparaty odżywcze?

Jak rozpoznać i leczyć łuszczycę?

Kiedy warto stosować specjalistyczne preparaty odżywcze?

Takie preparaty to produkty zawierające składniki odżywcze w skoncentrowanej dawce. Oznacza to, że w butelce o pojemności 125 ml mamy bogaty w energię, białko, tłuszcze i witaminy posiłek, który może być uzupełnieniem diety w trakcie chemioterapii. Preparaty, takie jak Nutridrink Protein, pozwalają uzupełnić zapotrzebowanie organizmu na niezbędne składniki odżywcze w przypadku braku apetytu i niemożności zrealizowania diety tradycyjnej, co może zapobiegać nieprawidłowemu stanowi odżywienia.

Czym są specjalistyczne preparaty odżywcze?

Żywienie medyczne staje się integralnym elementem leczenia onkologicznego. Określenie „żywienie medyczne” obejmuje m.in. stosowanie wysokoenergetycznych, specjalistycznych preparatów zawierających odpowiednią kompozycję składników odżywczych: białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych.

Przy problemach z jedzeniem u pacjenta czy diecie niepokrywającej zwiększonego zapotrzebowania na poszczególne składniki, wcześnie wprowadzone preparaty odżywcze mogą istotnie wzmocnić organizm i dodać sił w czasie walki z chorobą. Dużą ich zaletą jest to, że każdy z pacjentów po konsultacji z lekarzem może wybrać preparat dopasowany do jego realnych potrzeb.

Płyn zawarty w niewielkiej butelce (tylko 125 ml lub 200 ml) jest gotowy od razu do spożycia. Najlepiej smakuje lekko schłodzony. Warto podkreślić, że specjalistyczne preparaty odżywcze należy spożywać powoli, aby nie przeciążyć przewodu pokarmowego.

Produkty, takie jak na przykład Nutridrink Protein, dostępne są w różnych smakach: truskawkowym, owoców leśnych, waniliowym, brzoskwinia-mango czy mokka. Preparaty te mogą być przyjmowane między posiłkami jako uzupełnienie codziennej diety i zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania na białko, występującego u chorych onkologicznie. Jedna 125 ml butelka Nutridrink Protein zawiera 300 kcal i aż 18 g białka (tyle, co w równowartości około 4 jaj kurzych).

Preparaty odżywcze w trakcie chemioterapii

Osoby chore na nowotwór i będące w trakcie chemioterapii powinny wybrać specjalistyczny preparat odżywczy, który zawiera odpowiednią ilość białka, gdyż to właśnie białko w czasie chemioterapii odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki niemu organizm może m.in. odbudowywać tkanki i wspomagać się czasie walki z chorobą.

Mitem jest, że białko karmi raka. Jego przyjmowanie – najczęściej w zwiększonych (w stosunku do ludzi zdrowych) ilościach jest zalecane przez Towarzystwa Żywieniowe. Należy przy tym pamiętać, że istotne są również inne substancje odżywcze – tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne.

Sprawdzony produkt

Wybierając specjalistyczne preparaty odżywcze, warto postawić na przyjmowanie produktu sprawdzonego, wysokiej jakości i rekomendowanego przez lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do codziennej diety lub podczas trwania terapii spada chęć do jedzenia, należy skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem prowadzącym.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Żywienie Medyczne - w walce z nowotworem ważne są posiłki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Żywienie Medyczne - w walce z nowotworem ważne są posiłki
Żywność ekologiczna

Spożywcze hity z Rossmanna. 4 zdrowe produkty

Spożywcze hity z Rossmanna. 4 zdrowe produkty

stronę internetową cojesc.net. Co powinno zwrócić naszą uwagę w trakcie analizy listy składników? - Przy wyborze sklepowych przekąsek kierujmy (...) w owocach. Jak wybrać zdrowe...

Żywienie Medyczne - w walce z nowotworem ważne są posiłki

Dieta dla osób w trakcie chemioterapii

Artykuł sponsorowany Dieta dla osób w trakcie chemioterapii jest bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na zdrowie pacjenta. Wiele jednak zależy (...) od skutków ubocznych, które odczuwa chory poddawany...

Zabiegi kosmetyczne

Skóra po zabiegach kosmetycznych (WIDEO)

Skóra po zabiegach kosmetycznych (WIDEO) Odtwórz wideo

. Kosmetyki apteczne zawierają odpowiednio przebadane składniki. Przy wyborze kosmetyków warto zwrócić uwagę na to, czego potrzebuje nasza skóra (...) . Zależnie od rodzaju zabiegu może być to łagodzenie...

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety

Najzdrowsza dieta dla kobiet

Najzdrowsza dieta dla kobiet

. Z tego względu warto zwrócić uwagę na to, aby dostarczać z pożywieniem wapń. Bogatym źródłem tego pierwiastka jest fasola. Warto jednak stopniowo (...) , regularne spożywanie owoców zawierających silne przeciwutleniacze...

Jak osiągnąć rozkosz?

9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem

9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem

Wiele kobiet ma tendencję do rozmyślania o ważnych sprawach bezpośrednio przed, a nawet w trakcie stosunku. To niestety odwraca ich uwagę (...) energii. Zobacz także: 7 składników odżywczych pozwalających...