Trwa ładowanie...

Na czym polega psychoza alkoholowa? Zaburzenia psychiczne mogą pojawić się nie tylko po upiciu ale również w przypadku odstawienia alkoholu

Coraz częściej sięgamy po alkohol. Problemem jest nie tylko upijanie się "na umór", ale również regularne sięganie po alkohol w małych ilościach. Skutki, które wywołuje to w organizmie bywają nieodwracalne.

Zobacz film: "Sarsa o alkoholizmie: "To jest problem ludzi wrażliwych, którzy nie mają powłoki ochronnej""

Nadużywanie alkoholu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, trzustki, ale również do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu. U części osób nadużywających alkohol dochodzi do psychozy alkoholowej.

1. Na czym polega psychoza alkoholowa?

Wielu traktuje alkohol jako niegroźną używkę. Co więcej, panuje przekonanie, że picie w małych ilościach nie szkodzi, a sprzyja rozluźnieniu organizmu. Tymczasem nadużywanie alkoholu w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wystąpienia psychozy alkoholowej.

Choroba może pojawić się w związku z nadmiernym spożyciem alkoholu lub w momencie odstawienia po długotrwałym okresie spożywania. Może przerodzić się w trwałe upośledzenie mózgu i chorobę psychiczną.

2. Groźne może być jednorazowe upicie się

Na pojawienie się choroby narażeni są przede wszystkim nałogowi alkoholicy. Zaburzenie może wystąpić również u osób, które piją nawet niewielkie ilości alkoholu, ale przez długi, regularny okres.

Co ważne, nie wszystkie choroby psychiczne są zdiagnozowane. W przypadku osób, które cierpią na niewykryte wcześniej zaburzenia neurologiczne, groźne może być nawet jednorazowe upicie się. Może doprowadzić ono do ujawnienia choroby.

Halucynacje wzrokowe i słuchowe – to jedne z typowych objawów psychozy alkoholowej.

Lekarze szacują, że na psychozę alkoholową cierpi około 2 proc. alkoholików. Większość nie zdaje sobie sprawy z problemu. Tymczasem choroba stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta.

3. Zespół Otella to jeden z przejawów psychozy alkoholowej

Zespół Otella znany jako paranoja alkoholowa jest jednym z zaburzeń diagnozowanych jako przejaw psychozy alkoholowej.

Chorzy cierpiący na tę przypadłość mają urojenia, z reguły są one związane z obsesyjnym podejrzewaniem partnera o zdradę. Zespół Otella najczęściej dotyka mężczyzn.

W większości przypadków chorzy są w stanie pod wpływem obsesji posunąć się również do aktów przemocy bezpośredniej, których nie są w stanie kontrolować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.