Na czym polega psychoza alkoholowa? Zaburzenia psychiczne mogą pojawić się nie tylko po upiciu ale również w przypadku odstawienia alkoholu
Coraz częściej sięgamy po alkohol. Problemem jest nie tylko upijanie się "na umór", ale również regularne sięganie po alkohol w małych ilościach. Skutki, które wywołuje to w organizmie bywają nieodwracalne.
Nadużywanie alkoholu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, trzustki, ale również do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu. U części osób nadużywających alkohol dochodzi do psychozy alkoholowej.
1. Na czym polega psychoza alkoholowa?
Wielu traktuje alkohol jako niegroźną używkę. Co więcej, panuje przekonanie, że picie w małych ilościach nie szkodzi, a sprzyja rozluźnieniu organizmu. Tymczasem nadużywanie alkoholu w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wystąpienia psychozy alkoholowej.
Choroba może pojawić się w związku z nadmiernym spożyciem alkoholu lub w momencie odstawienia po długotrwałym okresie spożywania. Może przerodzić się w trwałe upośledzenie mózgu i chorobę psychiczną.
2. Groźne może być jednorazowe upicie się
Na pojawienie się choroby narażeni są przede wszystkim nałogowi alkoholicy. Zaburzenie może wystąpić również u osób, które piją nawet niewielkie ilości alkoholu, ale przez długi, regularny okres.
Co ważne, nie wszystkie choroby psychiczne są zdiagnozowane. W przypadku osób, które cierpią na niewykryte wcześniej zaburzenia neurologiczne, groźne może być nawet jednorazowe upicie się. Może doprowadzić ono do ujawnienia choroby.
Halucynacje wzrokowe i słuchowe – to jedne z typowych objawów psychozy alkoholowej.
Lekarze szacują, że na psychozę alkoholową cierpi około 2 proc. alkoholików. Większość nie zdaje sobie sprawy z problemu. Tymczasem choroba stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta.
3. Zespół Otella to jeden z przejawów psychozy alkoholowej
Zespół Otella znany jako paranoja alkoholowa jest jednym z zaburzeń diagnozowanych jako przejaw psychozy alkoholowej.
Chorzy cierpiący na tę przypadłość mają urojenia, z reguły są one związane z obsesyjnym podejrzewaniem partnera o zdradę. Zespół Otella najczęściej dotyka mężczyzn.
W większości przypadków chorzy są w stanie pod wpływem obsesji posunąć się również do aktów przemocy bezpośredniej, których nie są w stanie kontrolować.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.