Trwa ładowanie...

Pilne! Nie kupisz go w aptece ani w hurtowni. Znany lek na nadciśnienie znika z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał oświadczenie, w którym poinformował o wstrzymaniu sprzedaży popularnego leku na nadciśnienie. Powodem jest podejrzenie wady jakościowej w produkcie leczniczym.

spis treści

1. Wstrzymanie sprzedaży w aptekach i hurtowniach

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wstrzymaniu w obrocie na terenie całego kraju serii leku na receptę Sumilar HCT (Ramiprilum + Amlodipinum + Hydrochlorothiazidum) stosowanego w leczeniu nadciśnienia. Decyzja o wstrzymaniu w obrocie została podjęta w związku z podejrzeniem wady jakościowej do czasu uzyskania wyjaśnień od podmiotu odpowiedzialnego.

Zobacz film: "Na nadciśnienie tętnicze choruje 40 proc. Polaków"

Szczegóły produktu leczniczego:

  • Sumilar HCT (Ramiprilum + Amlodipinum + Hydrochlorothiazidum),
  • 5 mg + 5 mg + 12,5 mg,
  • kapsułki twarde
  • numer serii: 12574261
  • termin ważności: 04.2023
  • podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.

- Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Kielcach o otrzymaniu z apteki zgłoszenia podejrzenia wady jakościowej dla produktu leczniczego Sumilar HCT nr serii 12574261, w związku ze zidentyfikowaniem wewnątrz blistra kapsułek o nieprawidłowym wyglądzie w zakresie barwy – argumentuje decyzję GIF.

Znanego leku nie można już kupić w aptekach i hurtowniach. GIF wyjaśnia
Znanego leku nie można już kupić w aptekach i hurtowniach. GIF wyjaśnia (Getty Images)

2. Zakaz sprzedaży do momentu uzyskania badań

Jak informuje GIF, sprzedaż serii danego produktu leczniczego we wszystkich hurtowniach i aptekach zostaje wstrzymana do momentu uzyskania wyników badań laboratoryjnych potwierdzających bądź wykluczających zgłoszoną wadę jakościową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza