Trwa ładowanie...

Koronawirus w USA. Naukowcy z Columbia University przewidują, że epidemia koronawirusa może wpłynąć na otyłość wśród dzieci

Avatar placeholder
06.05.2020 16:24
Koronawirus w USA. Naukowcy z Columbia University przewidują, że epidemia koronawirusa może wpłynąć na otyłość wśród dzieci
Koronawirus w USA. Naukowcy z Columbia University przewidują, że epidemia koronawirusa może wpłynąć na otyłość wśród dzieci (East News)

Amerykańscy lekarze prognozują, że zamknięcie szkół z powodu pandemii COVID-19 spowoduje zaostrzenie problemu otyłości wśród dzieci. Jak sie okazuje, kwarantanna ma więcej skutków ubocznych, niż się spodziewano. Podobne zjawisko może mieć również miejsce w Polsce.

1. Kwarantanna - zamknięcie szkół

Amerykanie obawiają się, że podzielą los krajów azjatyckich. Szkoły w Hongkongu, Tajwanie i Singapurze zostały zamknięte, a kiedy dzieci wróciły na lekcje, trzeba było je znowu zamknąć. Amerykanie chcą uniknąć takiego rozwoju sytuacji, dlatego w wielu częściach kraju przygotowywany jest scenariusz na wypadek odwołania reszty zajęć w tym roku szkolnym.

Okazuje się jednak, że dzieci w Stanach Zjednoczonych są wystawione na działanie czynników ryzyka związanych z cukrzycą właśnie, kiedy są poza szkołą. Najmłodsi Amerykanie przybierają na wadze szczególnie w okresie wakacji.

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

2. Otyłość u dziecka

Zobacz film: "Koronawirus może przebiegać bezobjawowo"

Amerykańscy lekarze specjalizujący się w przeciwdziałaniu otyłości wśród dzieci biją na alarm. Ich zdaniem zbędne kilogramy, które pojawiają się u dzieci w trakcie wakacji, nie są zrzucane w trakcie roku szkolnego. Wręcz przeciwnie. Nadwyżka w wadze dziecka pozostaje do kolejnych wakacji. W tym roku jest to o tyle groźne, że dzieci w wielu stanach, wrócą do szkoły dopiero od początku kolejnego roku szkolnego.

W szkołach dzieci mają za mało ruchu (East News)
W szkołach dzieci mają za mało ruchu (East News)

3. Domowa izolacja a otyłość

Według naukowców z Columbia University zamknięcie w domu nie jest jedynym czynnikiem ryzyka. Ich zdaniem, na kondycję dzieci wpływa przede wszystkim codzienna dieta. W przypadku osób, które przebywają w izolacji w związku z epidemią koronawirusa dieta często uległa nieznacznemu (ale kluczowemu) pogorszeniu.

Nie bez winy są tu dorośli, którzy kupują znacznie więcej przetworzonej żywności, która zawiera więcej kalorii.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, dystans społeczny i zalecenie pozostania w domu zmniejszają możliwości ćwiczeń, szczególnie dla dzieci w obszarach miejskich, mieszkających w małych mieszkaniach. Podejrzewa się, że siedzący tryb życia i czas spędzony przed telewizorem będą tutaj kluczowe.

Zobacz także: Arechin znów dostepny w aptekach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze