Trwa ładowanie...

Jak wykonać reanimację? Uciskaj w rytm piosenek Taylor Swift, radzą kardiolodzy

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 01.08.2024 15:16
Kardiolodzy mówią, jak mogą pomóc jej piosenki
Kardiolodzy mówią, jak mogą pomóc jej piosenki (Getty Images)

Popularność gwiazdy pop, która po raz pierwszy wystąpi w Warszawie 1, 2 i 3 sierpnia, może przynieść korzyści zdrowotne, a nawet uratować życie. Tego zdania są lekarze z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

spis treści

1. Odpowiednie tempo resuscytacji

Podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej w ramach pierwszej pomocy bardzo ważne jest utrzymanie właściwego tempa uciśnięć klatki piersiowej, które powinno wynosić od 100 do 120 uderzeń na minutę. Warto także przypomnieć, że stosunek uciśnięć klatki piersiowej do oddechów wynosi 30:2. Skuteczne uciskanie powinno odbywać się na głębokość między 5 a 6 centymetrów w objętości klatki piersiowej.

Na stronach internetowych Polskiego Czerwonego Krzyża i wielu innych organizacji związanych z ochroną zdrowia często można napotkać informację, że najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego tempa resuscytacji jest śledzenie rytmu jednej z ulubionych piosenek.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

Przez wiele lat najpopularniejszym (choć nie jedynym) utworem rekomendowanym w tym celu było "Stayin’ Alive" zespołu Bee Gees, który cechuje się tempem 104 uderzeń na minutę.

W związku z globalną i stale rosnącą popularnością repertuaru Taylor Swift Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne opublikowało zestawienie piosenek gwiazdy pop, które świetnie sprawdzą się jako metronom uciśnięć.

2. Piosenki Taylor Swift, które mogą uratować życie

Do utworów o tempie rekomendowanym do przeprowadzania resuscytacji amerykańscy eksperci zaliczyli m.in. "Love Story" (119 uderzeń na minutę), "Sparks Fly" (117), "22", "Clean" i "Fearless" (wszystkie o tempie 104), ale też tytułowy utwór z najnowszego albumu - "The Tortured Poets Department" (110).

Lekarze z australijskiego szpitala uniwersyteckiego Monash Victorian Heart Hospital posunęli się jeszcze o krok dalej i stworzyli specjalną playlistę piosenek Swift o tempie korzystnym do wykonywania ręcznych ucisków przy resuscytacji. Listę utworów można znaleźć w serwisie Spotify i znajduje się na niej wiele tytułów - jednak większość najpopularniejszych i najczęściej granych w stacjach radiowych zostało na niej pominiętych.

Kardiolodzy wskazują jednak, że nie tylko repertuar gwiazdy pop może być skuteczny w utrzymaniu dobrego tempa resuscytacji. Do piosenek, które mogą być tu pomocne należą także m.in. "All Star" zespołu Smash Mouth (104), "I Will Survive" Glorii Gaynor (117) czy "Paradise City" zespołu Guns’n’Roses (100). Mazowiecki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża dodał także do tego zestawienia utwór "A wszystko to, bo ciebie kocham" zespołu Ich Troje.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze