Niektóre leki na nadciśnienie blokują rozprzestrzenianie się nowotworu

Naukowcy z uniwersytetu w Turku w Finalndii wynaleźli nową metodę powtrzymywania rozprzestrzeniania się nowotworów złośliwych. Leki z grupy antagonistów kanału wapniowego, używane aktualnie w leczeniu nadciśnienia, hamują rozprzestrzenianie się raka piersi i trzustki.

Poprzez analizowanie wcześniej zatwierdzonych leków, zespół na którego czele stoi Guillaume Jacquemet oraz prof. Johanna Ivaska odkrył, że antagoniści kanału wapniowego mogą efektywnie powstrzymać raka już na poziomie komórkowym.

Blokery kanału wapnia używane są aktualnie do leczenia hipertensji, choroby znanej także jako nadciśnienie, jednak ich potencjalne zastosowanie w postrzymywaniu przerzutów i rozprzestrzeniania się komórek rakowych na inne komórki nie było dotychczas analizowane.

Nowotwór zabija poprzez jego zdolność do rozprzestrzeniania się na całe ciało i formowanie przerzutów. Stworzenie leku, który mógłby powstrzymać ten proces, jest więc jednym z głównych celów terapeutyki antyrakowej.

Tworzenie nowych leków jest jednak bardzo długim i kosztownym procesem i wiele obiecujących leków nie przechodzi prób klinicznych z powodu nieprzewidzianej toksyczności i efektów ubocznych. Dlatego właśnie znajdywanie nowych zastosowań dla już istniejących leków zyskuje na znaczeniu przy opracowywaniu terapii mających za zadanie wyleczyć pacjentów z nowotworu.

„Spostrzeżenie, że leki na nadciśnienie mogą mieć potencjalne znaczenie w terapii przeciwko rozprzestrzenianiu się nowotworów piersi i trzustki było dużą niespodzianką. Związki, które lek ten obiera za swój cel nie są obecne w komórkach rakowych, zatem nikt nie liczył się z możliwością zwalczania nowotworów złośliwych za jego pomocą” – mówi profesor Ivaska.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia raka? Chociażby z tego względu warto zmienić...

Za ruch komórki rakowej odpowiadają struktury przypominające ‘lepkie palce’ w które każda jest wyposażona. Przez kilka lat zespół badawczy z Centrum Biotechnologii w Turku próbował zrozumieć nadzywczajną zdolność komórek nowotworowych pozwalającą na poruszanie się i wtargnięcie na sąsiednie tkanki. Zespół zidentyfikował proteinę odpowiedzialną za poruszanie się u nowotworu złośliwego trzustki i piersi – jest to białko miozyna-10.

„Nowotwory w których występuje miozyna-10 wyposażone są w szereg struktur nazywanych filopodiami. Przypominają one w budowie ‘lepkie palce’, a wyposażona w nie komórka nowotworowa przywodzi na myśl ślepego pająka” – wyjaśnia dr Jacquemet.

Zespół badawczy odkrył, że leki z grupy antagonistów kanału wapniowego obierają sobie za cel szczególnie te ‘lepkie palce’, struktury stworzone z białek miozyny-10, dezaktywując je, i tym samym efektywnie blokując ruch komórki rakowej.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży. Estrogen zawarty w tabletkach skutecznie zmniejsza...

Wywnioskować można z tego, że mogą one okazać się skutecznymi lekami zwalczającymi przerzuty nowotworów złośliwych. Na tym etapie jednak przed badaczami oraz producentami leku leży jeszcze długa droga, zanim ten będzie mógł być wykorzystywany w terapii nowotworów.

Zespół badawczy i liczne grono jego współpracowników aktualnie staraja się ocenić wydajność blokerów kanału wapniowego w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się raka piersi oraz trzustki za pomocą badań przedklinicznych oraz analizując dane pacjentów.

Rafał Szewczyk, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze (1)
~sercejakdzwon.pl
~sercejakdzwon.pl 8 miesięcy temu

Ciekawa wydaje się możliwość wykorzystania antagonistów wapnia w celu hamowania nowotworów. Trzeba jednak pamiętać, że mają one także skutki uboczne takie jak: nudności, palpitacje serca, zatory płucne czy zawroty głowy.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...