Trwa ładowanie...

Niektóre leki na nadciśnienie blokują rozprzestrzenianie się nowotworu

Avatar placeholder
24.04.2019 14:40
Niektóre leki na nadciśnienie blokują rozprzestrzenianie się nowotworu
Niektóre leki na nadciśnienie blokują rozprzestrzenianie się nowotworu (123RF)

Naukowcy z uniwersytetu w Turku w Finalndii wynaleźli nową metodę powtrzymywania rozprzestrzeniania się nowotworów złośliwych. Leki z grupy antagonistów kanału wapniowego, używane aktualnie w leczeniu nadciśnienia, hamują rozprzestrzenianie się raka piersi i trzustki.

Poprzez analizowanie wcześniej zatwierdzonych leków, zespół na którego czele stoi Guillaume Jacquemet oraz prof. Johanna Ivaska odkrył, że antagoniści kanału wapniowego mogą efektywnie powstrzymać raka już na poziomie komórkowym.

Blokery kanału wapnia używane są aktualnie do leczenia hipertensji, choroby znanej także jako nadciśnienie, jednak ich potencjalne zastosowanie w postrzymywaniu przerzutów i rozprzestrzeniania się komórek rakowych na inne komórki nie było dotychczas analizowane.

Nowotwór zabija poprzez jego zdolność do rozprzestrzeniania się na całe ciało i formowanie przerzutów. Stworzenie leku, który mógłby powstrzymać ten proces, jest więc jednym z głównych celów terapeutyki antyrakowej.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Lek na nadciśnienie będzie przełomem w walce z rakiem trzustki i piersi?
Lek na nadciśnienie będzie przełomem w walce z rakiem trzustki i piersi? (123RF)

Tworzenie nowych leków jest jednak bardzo długim i kosztownym procesem i wiele obiecujących leków nie przechodzi prób klinicznych z powodu nieprzewidzianej toksyczności i efektów ubocznych. Dlatego właśnie znajdywanie nowych zastosowań dla już istniejących leków zyskuje na znaczeniu przy opracowywaniu terapii mających za zadanie wyleczyć pacjentów z nowotworu.

„Spostrzeżenie, że leki na nadciśnienie mogą mieć potencjalne znaczenie w terapii przeciwko rozprzestrzenianiu się nowotworów piersi i trzustki było dużą niespodzianką. Związki, które lek ten obiera za swój cel nie są obecne w komórkach rakowych, zatem nikt nie liczył się z możliwością zwalczania nowotworów złośliwych za jego pomocą” – mówi profesor Ivaska.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Za ruch komórki rakowej odpowiadają struktury przypominające ‘lepkie palce’ w które każda jest wyposażona. Przez kilka lat zespół badawczy z Centrum Biotechnologii w Turku próbował zrozumieć nadzywczajną zdolność komórek nowotworowych pozwalającą na poruszanie się i wtargnięcie na sąsiednie tkanki. Zespół zidentyfikował proteinę odpowiedzialną za poruszanie się u nowotworu złośliwego trzustki i piersi – jest to białko miozyna-10.

„Nowotwory w których występuje miozyna-10 wyposażone są w szereg struktur nazywanych filopodiami. Przypominają one w budowie ‘lepkie palce’, a wyposażona w nie komórka nowotworowa przywodzi na myśl ślepego pająka” – wyjaśnia dr Jacquemet.

Zespół badawczy odkrył, że leki z grupy antagonistów kanału wapniowego obierają sobie za cel szczególnie te ‘lepkie palce’, struktury stworzone z białek miozyny-10, dezaktywując je, i tym samym efektywnie blokując ruch komórki rakowej.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

Wywnioskować można z tego, że mogą one okazać się skutecznymi lekami zwalczającymi przerzuty nowotworów złośliwych. Na tym etapie jednak przed badaczami oraz producentami leku leży jeszcze długa droga, zanim ten będzie mógł być wykorzystywany w terapii nowotworów.

Zespół badawczy i liczne grono jego współpracowników aktualnie staraja się ocenić wydajność blokerów kanału wapniowego w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się raka piersi oraz trzustki za pomocą badań przedklinicznych oraz analizując dane pacjentów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze