Nieprawidłowe stosowanie antykoncepcji
Okazuje się, że wiele nieplanowanych ciąży jest wynikiem niestosowania się do zaleceń związanych z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej.
1. Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych
Metody antykoncepcji hormonalnej mają najniższy wskaźnik Pearla, co oznacza, że są najskuteczniejsze w zapobieganiu ciąży. Mimo tego we Francji aż 65% nieplanowanych ciąży jest wynikiem ich niepowodzenia. Jak się okazało, przyczyną tego stanu jest brak systematyczności w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Spośród tych metod zapobiegania ciąży najpopularniejsze są tabletki antykoncepcyjne. Lekarze podkreślają, iż są one doskonałym produktem, jednak mimo tego wiele kobiet rezygnuje z nich jeszcze przed upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia stosowania. Wbrew pozorom nie zniechęcają ich możliwe skutki uboczne tabletek (bóle głowy, zmiany nastroju, spadek libido), ale fakt, że trzeba pamiętać o ich codziennych przyjmowaniu. Brak czasu i nadmiar różnych obowiązków sprawia, że co piąta kobieta zapomina o przyjęciu dwóch lub większej liczby pigułek w cyklu, a co druga pomija jedną tabletkę na cykl. Amerykanie szacują, że gdyby kobiety pamiętały o regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, w ich kraju można by zapobiec 700 tys. nieplanowanych ciąży rocznie.
2. Alternatywa dla pigułki
Dla kobiet, które mają problem z codziennym przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych lepszym rozwiązaniem mogą się okazać metody o przedłużonym działaniu. Wśród nich jest pierścień dopochwowy, plaster hormonalny oraz wkładka domaciczna. Pierścień zakłada się raz na trzy tygodnie, plaster zmienia się co siedem dni przez trzy tygodnie, a spirala domaciczna działa od trzech do siedmiu lat. Z badań wynika, że o codziennym przyjmowaniu tabletki pamięta 29% kobiet, a o cotygodniowej zmianie plastra aż 68%.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.