Niezbędnik pacjenta

Wybór lekarza rodzinnego, skierowania lekarskie do specjalistów, książeczka szczepień dziecka to tylko niektóre problemy, z jakimi mogą się borykać pacjenci. Niezbędnik pacjenta podpowie ci m.in., do jakich lekarzy potrzebne są skierowania, o czym należy pamietać, idąc na szczepienie z dzieckiem, jak dokonać wyboru lekarza rodzinnego, w jaki sposób oddać materiał do badania do laboratorium itp. Warto też znać prawa pacjenta, które są regulowane przez ustawę o prawach pacjenta z 5 czerwca 2009 roku. Zamysłem nowej ustawy było nie tylko usprawnienie działania służby zdrowia, ale także uzyskanie większej przejrzystości dla pacjentów w zakresie ich praw.

Polecane wideo:

Wybór lekarza rodzinnego

Zgodnie z tym, co przewiduje polskie prawo, każdy z nas ma możliwość wyboru swojego lekarza rodzinnego. Wystarczy udać się do przychodni, w której zatrudniony jest wybrany przez nas lekarz, i wypełnić stosowny formularz, zwany deklaracją wyboru, dotyczący także wyboru pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. W deklaracji należy wpisać podstawowe dane osobowe (imię, nazwisko, nazwisko rodowe, datę urodzenia, płeć, PESEL, adres zamieszkania i miejsce nauki – w przypadku studentów). Niezbędne jest również podanie numeru karty ubezpieczenia zdrowotnego, kodu oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz danych dotyczących wybranego przez nas lekarza (imię, nazwisko, siedziba, miejsce przyjmowania pacjentów). Dokument musi zostać uwierzytelniony podpisem osoby składającej i przyjmującej wniosek oraz datą złożenia wniosku. Lekarz rodzinny jest wybierany na określony okres – jeśli nie będziesz zadowolona z jego usług, istnieje możliwość ponownego wyboru lekarza pierwszego kontaktu. Wystarczy odbyć opisaną powyżej procedurę, przedstawiając deklarację w przychodni, w której raz w roku dokonywana jest zmiana. Niezbędnymi dokumentami do złożenia deklaracji są: dowód osobisty i dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne.

Skierowanie do lekarza specjalisty

Zgodnie z polskim prawem w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia nie jest wymagane skierowanie do specjalisty. Świadczenia zdrowotne są wówczas wykonywane niezwłocznie i bezwarunkowo. Poza nagłymi przypadkami skierowanie nie jest potrzebne w przypadku następujących specjalistów:

Skierowania do specjalisty nie potrzebują także chorzy na gruźlicę i HIV, inwalidzi wojenni, wojskowi, osoby represjonowane, kombatanci, cywilne niewidome ofiary działań wojennych, osoby uzależnione od alkoholu i substancji psychotropowych, żołnierze i pracownicy w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa (art. 57, 2 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Data ważności skierowania do specjalisty

Jeśli chodzi o ważność skierowania do specjalisty, to zgodnie z Ustawą o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych taki termin nie istnieje. Jak wskazuje przepis, wyznacznikiem ważności skierowania są podstawy i cel jego wystawienia. W praktyce jednak przepis jest trudny do zinterpretowania i najlepiej jak najszybciej zarejestrować się w poradni specjalistycznej. Nie będzie wówczas problemów z aktualnością skierowania, nawet jeśli upłynie pół roku od daty pierwszej wizyty. Przepis ten nie precyzuje czasu ważności skierowania, gdyż bardzo ciężko jest przewidzieć, ile potrwa oczekiwanie do wybranego lekarza. Nieco inaczej traktuje się skierowanie do szpitala psychiatrycznego – już po 14 dniach traci ono swoją ważność i należy się ubiegać o wystawienie kolejnego. Podobnie jest w przypadku gabinetu fizjoterapeutycznego, w którym skierowanie ważne jest tylko przez 30 dni.
Przedstawione powyżej informacje zawierają podstawowe treści dotyczące praw pacjenta, jakie znajdują się w stosownych aktach prawnych.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Niezbędnik pacjenta
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Niezbędnik pacjenta
Niezbędnik pacjenta

Leczenie raka będzie szybciej i łatwiej dostępne?

Leczenie raka będzie szybciej i łatwiej dostępne? Odtwórz wideo

Dostęp do nowych technologii leczenia raka Polacy mają problem z dostępem do nowych metod leczenia nowotworów. O tym, w jaki sposób powstanie funduszu pomoże rozwiązać problemy chorych, mówią dr Krzysztof Łanda, lekarz, prezes Fundacji Watch Health Care...

Niezbędnik pacjenta

W jakim kraju najlepiej umierać?

W jakim kraju najlepiej umierać?

woli umierać w domu. Do tego niezbędny jest jednak wykwalifikowany personel, stworzenie obsługi domowej na wysokim poziomie oraz zapewnienie technologii, dzięki której lekarze będą mogli monitorować stan zdrowia pacjenta.

Niezbędnik pacjenta

Programy komputerowe wspomagają badania genetyczne

Programy komputerowe wspomagają badania genetyczne

Naukowcy nie mają problemu z badaniami powszechnych chorób, takich jak grypa, ponieważ zarówno sami chorzy, jak i ich pełne dane medyczne są łatwo dostępne i szybko można dotrzeć do grupy spełniającej określone kryteria.

Niezbędnik pacjenta

Działanie leków na serce widoczne na komputerze

Działanie leków na serce widoczne na komputerze

Badania nad lekami nasercowymi są skomplikowane. Ciężko jest teoretycznie przewidzieć, jaki naprawdę wpływ będzie miała dana substancja na pracę tego skomplikowanego narządu, jakim jest ludzkie serce.

Niezbędnik pacjenta

Oddziały neonatologiczne

Oddziały neonatologiczne Odtwórz wideo

Dzieci urodzone przedwcześnie wymagają bardzo specjalistycznej pomocy. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyposaża oddziały neonatologiczne w najnowszy sprzęt pozwalający pomóc coraz mniejszym pacjentom. Program przesiewowych badań słuchu u noworodku...

Niezbędnik pacjenta

Cechy osób z wysoką inteligencją emocjonalną

Cechy osób z wysoką inteligencją emocjonalną

Inteligencja emocjonalna - co to jest? Inteligencja emocjonalna to tarcza na problemy. Pozwala na trzeźwy ogląd rzeczywistości i dystans do życia. W dobie, gdy 1,5 mln Polaków cierpi na choroby psychiczne ten rodzaj inteligencji jest towarem deficytowym....

Niezbędnik pacjenta

Uważaj na te miejsca podczas pobytu w hotelu!

Uważaj na te miejsca podczas pobytu w hotelu!

Zagrożenia w hotelu Podczas podróży, hotel na jakiś czas staje się twoim drugim domem. Ale możesz spotkać tam niechciane towarzystwo - hotelowy pokój może być rajem dla zarazków, pasożytów i innych lokatorów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Zanim...

Niezbędnik pacjenta

Jak uniknąć powikłań po wizycie u dentysty?

Jak uniknąć powikłań po wizycie u dentysty?

mogą pojawić się nieoczekiwanie u każdego pacjenta. Dlatego zawsze należy wybierać profesjonalne gabinety stomatologiczne, który posiadają (...) na początku zapytać swojego pacjenta o kilka podstawowych, ale bardzo...

Niezbędnik pacjenta

Wykorzystanie nanotechnologii

Wykorzystanie nanotechnologii

Nanotechnologię stosowaną w medycynie do naprawiania mikroskopijnych uszkodzeń istotnych narządów i organów wymyślili dawno temu pisarze science fiction. Jednak to, co wówczas było tylko fantazją przyszłości, w naszych czasach jest już po prostu kierunkiem...