Trwa ładowanie...

Niezbędnik pacjenta

Avatar placeholder
16.12.2014 13:21
Niezbędnik pacjenta
Niezbędnik pacjenta

Wybór lekarza rodzinnego, skierowania lekarskie do specjalistów, książeczka szczepień dziecka to tylko niektóre problemy, z jakimi mogą się borykać pacjenci. Niezbędnik pacjenta podpowie ci m.in., do jakich lekarzy potrzebne są skierowania, o czym należy pamietać, idąc na szczepienie z dzieckiem, jak dokonać wyboru lekarza rodzinnego, w jaki sposób oddać materiał do badania do laboratorium itp. Warto też znać prawa pacjenta, które są regulowane przez ustawę o prawach pacjenta z 5 czerwca 2009 roku. Zamysłem nowej ustawy było nie tylko usprawnienie działania służby zdrowia, ale także uzyskanie większej przejrzystości dla pacjentów w zakresie ich praw.

spis treści

1. Wybór lekarza rodzinnego

Zgodnie z tym, co przewiduje polskie prawo, każdy z nas ma możliwość wyboru swojego lekarza rodzinnego. Wystarczy udać się do przychodni, w której zatrudniony jest wybrany przez nas lekarz, i wypełnić stosowny formularz, zwany deklaracją wyboru, dotyczący także wyboru pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. W deklaracji należy wpisać podstawowe dane osobowe (imię, nazwisko, nazwisko rodowe, datę urodzenia, płeć, PESEL, adres zamieszkania i miejsce nauki – w przypadku studentów). Niezbędne jest również podanie numeru karty ubezpieczenia zdrowotnego, kodu oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz danych dotyczących wybranego przez nas lekarza (imię, nazwisko, siedziba, miejsce przyjmowania pacjentów). Dokument musi zostać uwierzytelniony podpisem osoby składającej i przyjmującej wniosek oraz datą złożenia wniosku. Lekarz rodzinny jest wybierany na określony okres – jeśli nie będziesz zadowolona z jego usług, istnieje możliwość ponownego wyboru lekarza pierwszego kontaktu. Wystarczy odbyć opisaną powyżej procedurę, przedstawiając deklarację w przychodni, w której raz w roku dokonywana jest zmiana. Niezbędnymi dokumentami do złożenia deklaracji są: dowód osobisty i dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne.

2. Skierowanie do lekarza specjalisty

Zgodnie z polskim prawem w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia nie jest wymagane skierowanie do specjalisty. Świadczenia zdrowotne są wówczas wykonywane niezwłocznie i bezwarunkowo. Poza nagłymi przypadkami skierowanie nie jest potrzebne w przypadku następujących specjalistów:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Skierowania do specjalisty nie potrzebują także chorzy na gruźlicę i HIV, inwalidzi wojenni, wojskowi, osoby represjonowane, kombatanci, cywilne niewidome ofiary działań wojennych, osoby uzależnione od alkoholu i substancji psychotropowych, żołnierze i pracownicy w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa (art. 57, 2 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

2.1. Data ważności skierowania do specjalisty

Jeśli chodzi o ważność skierowania do specjalisty, to zgodnie z Ustawą o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych taki termin nie istnieje. Jak wskazuje przepis, wyznacznikiem ważności skierowania są podstawy i cel jego wystawienia. W praktyce jednak przepis jest trudny do zinterpretowania i najlepiej jak najszybciej zarejestrować się w poradni specjalistycznej. Nie będzie wówczas problemów z aktualnością skierowania, nawet jeśli upłynie pół roku od daty pierwszej wizyty. Przepis ten nie precyzuje czasu ważności skierowania, gdyż bardzo ciężko jest przewidzieć, ile potrwa oczekiwanie do wybranego lekarza. Nieco inaczej traktuje się skierowanie do szpitala psychiatrycznego – już po 14 dniach traci ono swoją ważność i należy się ubiegać o wystawienie kolejnego. Podobnie jest w przypadku gabinetu fizjoterapeutycznego, w którym skierowanie ważne jest tylko przez 30 dni.
Przedstawione powyżej informacje zawierają podstawowe treści dotyczące praw pacjenta, jakie znajdują się w stosownych aktach prawnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze