Nigdy nie zostawiaj w aucie. Może stanowić śmiertelne zagrożenie
Niewiele osób wie, jak dużym zagrożeniem może być butelka wody pozostawiona latem w niewłaściwym miejscu. Często zostawiasz ją w nagrzanym samochodzie? Strażacy wyjaśniają, dlaczego nigdy nie powinno się tego robić.
1. Dlaczego nie wolno zostawiać wody w samochodzie?
Funkcjonariusze straży pożarnej apelują, aby w okresie letnich upałów nie pozostawiać wewnątrz samochodów butelek z wodą, niezależnie od tego, czy są one wykonane z plastiku czy szkła. Ten pozornie niewielki błąd może doprowadzić do bardzo poważnego zagrożenia. W jaki sposób?
Kabina samochodu zaparkowanego na słońcu (a nawet w cieniu w upalny dzień) bardzo szybko się nagrzewa. Podobnie rośnie temperatura przedmiotów pozostawionych wewnątrz. Przedmioty takie jak butelki, pojemniki czy okulary mogą doprowadzić do wybuchu pożaru. Działają one jak lupa, skupiając promienie słoneczne w jednym punkcie.
Przed zagrożeniem tym przestrzegają m.in. strażacy z amerykańskiego stanu Oklahoma, którzy opublikowali w mediach społecznościowych krótki film. Nagranie pokazuje, jak łatwo i szybko może dojść do pożaru, jeżeli zapomnimy zabrać butelkę z wody z pojazdu. Choć strażacy podkreślają, że nie jest to częste zjawisko, może stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Warto więc eliminować ryzyko i zwyczajnie zabierać ze sobą przedmioty, które mogą skupiać promienie słoneczne w środku auta.
2. Nie pij wody z rozgrzanej butelki
Istnieje też inne ryzyko związane z pozostawianiem wody w nagrzanym słońcem aucie, bo również spożywanie wody z rozgrzanej plastikowej butelki może mieć niekorzystne skutki dla naszego zdrowia.
Niektóre butelki są wytworzone z tworzywa PET, czyli poli(tereftalanu etylenu). To właśnie z nich, pod wpływem gorąca, mogą wydzielać się substancje takie jak antymon czy bisfenole, których nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia.
Rozgrzane butelki mogą również łatwo eksplodować. Tak samo reagują na wysoką temperaturę i promieniowanie słoneczne puszki oraz butelki z napojami gazowanymi, dlatego ich również nie powinno się pozostawiać w samochodzie wystawionym na długotrwałe działanie słońca. Warto pamiętać, że wysoka temperatura działa nie tylko na wodę, ale i inne napoje: może np. zmienić skład wina, a także spowodować, że rosnące w butelce ciśnienie wystrzeli korek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.